Komu môžu prospieť predčasné voľby a komu nie

Počet zobrazení: 3338

V posledných dňoch sa čoraz častejšie hovorí o možných predčasných voľbách, pričom tie riadne by mali byť na rozhraní februára a marca budúceho roku. Svedčia o tom i posledné zákony prijaté v NR SR o financovaní politických strán a ďalšie, ale i čoraz častejšie rozpory vo vládnej koalícii. Preferencie, bez ohľadu na ich objektivitu, zaznamenali výrazný pohyb. Naznačujú nástup PS/Spolu, relatívnu stabilitu Smeru-SD a ĽSNS, či len mierny pokles Sme rodina. O dve až tri priečky si v rebríčku voliteľnosti pohoršili SaS, SNS, OĽaNO. Prepadá sa Most-Híd pod hranicu zvoliteľnosti a Kiskova nová strana má zatiaľ tiež len mizerný výtlak. V nadchádzajúcich voľbách treba rátať so vznikom ďalších päť-šesť strán. Ide o novú stranu Za ľudí, Maďarské fórum, Kresťanskú úniu, pripravované strany Harabina, Druckera, a možno i ďalšie. Bude tam len minimum nových tvárí, ale o to viac politických chameleónov. Podľa dostupných informácií v nich absentujú nielen skutočné hodnoty, ale aj záujem o riešenie problémov občanov. Všetkým ide len a len o moc, čo je síce legitímne, ale zároveň veľmi smutné.

Ako bývalý praktický politik si dovolím vysloviť názor na výhody či úskalia predčasných volieb v ich porovnaní so stavom, ak by sa konali v riadnom termíne. Čaká nás s vysokou pravdepodobnosťou najostrejšia volebná kampaň plná nenávisti, v ktorej však nebudú rozhodovať idey, vízie, hodnoty, ani program jednotlivých strán, ale, žiaľ, len peniaze, mediálny vplyv a manipulácie s ľuďmi. Tak ako v prezidentských voľbách bude zneužitá naivita časti voličov, útočiť sa bude na city a morálku ľudí a budú tak robiť práve tí, ktorým tieto vlastnosti chýbajú. Možno tiež očakávať vyťahovanie káuz a kauzičiek, ktoré bude len ťažko možné vyvrátiť. Nám bežným občanom sa z toho bude dvíhať žalúdok a stúpať adrenalín, ale čo už.
 

Predčasný termín volieb by mohol vyhovovať viacerým

Predčasné voľby vyhovujú najmä vládnym a zabehnutým opozičným stranám. Profit z nich by mohol mať najmä Smer-SD, ktorý si drží preferencie na úrovni okolo 19 %. Jeho voliči sú však čoraz viac pasívnejší, mnohí sklamaní z chýb vedenia strany a najmä tí starší, skalní podporovatelia Smeru-SD, strácajú trpezlivosť a prestávajú voliť, prípadne sa dokonca obzerajú po nových stranách. Nové sociálne balíčky sú už prakticky prijaté a do riadnych volieb občan na ne môže ľahko zabudnúť. Navyše, blížia sa dve významné výročia, ako 30 výročie politického prevratu v novembri 1989 a výročie Kuciakovej vraždy, ktoré budú tak ako vždy, politicky zneužité, bez ohľadu na fakty, ktoré s nimi súvisia. Smer-SD preto musí počítať s brutálnym útokom opozičných i novovznikajúcich strán. V neposlednom rade hrá v neprospech Smeru-SD vznik nových strán, najmä PS/Spolu, sčasti Kiskova Za ľudí, a možné strany Druckera, či Harabina. Práve k ním sa môže, aj keď predpokladám, že len menšia časť, tradičných ľavicových voličov presunúť. Ak vedenie Smeru-SD nepochopí, že čas hrá proti nim, tak tam nemá čo robiť.

V podobnej situácii ako Smer-SD je dnes vládna SNS. Ohrozuje ju výrazne možný vznik Harabinovej strany, sčasti Kiskovej Za ľudí, ale i menšie kresťanské strany. Dankovi tak nezostáva nič, len ako on sám hovorí, modliť sa, aby v nadchádzajúcich voľbách získala SNS aspoň 8 % hlasov voličov.

Čo najskorší termín volieb môže vyhovovať aj SaS, ktorá bude vznikom nových strán stále viac strácať, čo potvrdzujú opakovane i ostatné  výsledky predvolebných prieskumov. OĽaNO by tiež malo záležať na predčasných voľbách, keďže sa im poslanecký klub prakticky rozpadá a líderku Remišovú im ukradol Kiska, tak ako je to uňho zvykom. Nové strany im evidentne uberú značnú časť voličov, čím dôjdu k riziku, že do parlamentu sa ani nemusia dostať a samovládca Matovič stratí nielen svoju zábavku, ale i stranícky biznis.
 

Voľby v riadnom termíne budú v prospech nových strán

Komu naopak vyhovujú voľby v riadnom termíne? Sú to predovšetkým nové strany Progresívne Slovensko, Spolu, Za ľudí či strany Druckera a Harabina, o ktorých vzniku sa len uvažuje. Tie všetky potrebujú čas, aby sa vôbec sformovali a získali výraznejší vplyv medzi občanmi. Posledné dve z nich by mali situáciu mimoriadne sťaženú a s veľkou pravdepodobnosťou by sa do parlamentu ani nedostali. Všetky nové strany stavajú nie na programe ako ďalej, ale len na kritike toho, čo tu je. Ich zaklínadlom je najvychytenejší pojem súčasnosti – zmena. V ich podaní je to však zmena len formálna, zmena zopár figúrok, a nie zmena obsahu či štýlu vládnutia. Dajme si preto na tieto „nové“ strany pozor.

Jedným z mála strán, ktorým nemusí nezáležať na termíne volieb, je paradoxne Kotlebova ĽSNS s relatívne stabilne vysokými preferenciami okolo 12,5 %. Z veľkej časti to platí i o Kolárovej Sme rodina a Hlinovom KDH so 7 %, okolo ktorých sa ich preferencie pohybujú, pričom oveľa viac nemajú šancu ani získať. V nezávidenia hodnej situácii sú len maďarské strany, ktoré ak niečo výrazné nevymyslia, tak skončia pred bránami NR SR, tak ako v prípade volieb do EP a to bez ohľadu na termín volieb.
 

Ako to dopadne, závisí od vyspelosti politikov

Jeden môj starší priateľ hovorí, že stojíme na rázcestí. Veriacich sklamala cirkev, športovcových fanúšikov hokejisti či futbalisti a voličov politické strany napravo i naľavo. Všetky politické cesty sú plné výtlkov a nedá sa ich obísť. No a ja dodávam, môžete si na nich zlomiť nielen nápravu, ale i krk. Komu teda vôbec môže človek veriť? Máme ísť po peknými rečami a sľubmi vydláždenom chodníku? Čo však, ak to bude platiť ako to socialistické heslo „Kto stojí na chodníku, nemiluje republiku“, najmä ak stojíme pred otázkou, či je tá republika zvaná Slovensko ešte naša?

Lídri strán majú o čom premýšľať a najmä by mali urýchlene konať. O tom však, vzhľadom na ich všeobecne nízku politickú vyspelosť a presadzovanie rýdzo osobných záujmov, môžeme oprávnene pochybovať. Zostáva nám preto len viera vo vlastný zdravý úsudok a správna voľba.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984