Rozdelí sa Smer? Založí Blaha novú stranu alebo sa prerozdelia silové pozície krídiel Fica, Blahu a Pellegriniho?

Počet zobrazení: 3432

Ako som sľúbil v prvom článku Bude Pellegrini nový predseda Smeru?, kde opisujem situáciu v strane Smer z mocenského aj ideologického pohľadu, prinášam ďalší pohľad na možné scenáre vývoja situácie po sneme.

Medzitým už Pellegrini v rozhovore pre TASR viac-menej potvrdil veci, ktoré som v ňom písal a veľmi priamo povedal, že má záujem uchádzať sa o predsedníctvo v strane Smer. Takisto aj pripustil možnosť odchodu zo strany a založenie vlastnej v prípade, že mu to nevyjde.

V skratke zhrniem najpravdepodobnejšie scenáre, ako môže dopadnúť snem strany Smer:

1. Fico obháji pozíciu a udrží status quo – Pellegrini dostane áruku najvyššej exekutívnej funkcie v budúcnosti a Blaha sa stane podpredsedom.

2. Pellegrini sa stane predsedom – Ficovi vymyslí nejakú čestnú funkciu a vytlačí Blahu von zo strany.
 

Ako sa môže vyvinúť situácia po sneme?
 

Pri oboch scenároch môže ostať strana naďalej jednotná, ak sa všetky mocenské pozície v strane dohodnú tak, že budú všetky strany uspokojené. Bolo by to pre všetkých najrozumnejšie, ale v oboch prípadoch môže nastať aj následný odchod prehratej strany.

V nasledujúcich riadkoch rozoberiem, aké sú scenáre pri druhej možnosti, odchode prehratej strany.
 

Odchod Pellegriniho krídla
 

V prípade naplnenia prvého scenára, že Fico obháji svoju pozíciu, môže nastať odchod Pellegriniho tábora. Ak Pellegriniho liberálne (a podnikateľské) krídlo odíde zo strany, čo som naznačil vo vyššie spomínanom článku, môže buď založiť novú centristickú formáciu, alebo sa pridať k už existujúcej. Najpravdepodobnejšie k Druckerovej Dobrej voľbe, o ktorej sa ešte pred voľbami špekulovalo, že by sa k nej mal pridať.

V prípade, že by založil novú, bolo by otázne, či by táto strana mala dostatok peňazí a takisto štruktúr. Takisto je otázny jej osud do najbližších volieb. Pellegrini je síce momentálne na koni, ale postupne môže jeho popularita opadať, a kým sa dostaneme k najbližším voľbám, môže jeho prípadná strana mať okolo 9 až 10 % preferencií. Zatiaľ, ak by Fico posunul Smer viac doľava od liberálov, mohol by stranu udržať tiež na 9 až 10 %.
 

Odchod Blahu
 

V druhom prípade, môže odísť Fico s Blahom a založiť silne ľavicovú stranu. Ale väčšia pravdepodobnosť je, že by odišiel len Blaha. Je veľmi otázne, či by mal Fico v aktuálnom stave chuť vytvárať čokoľvek mimo „svojho“ Smeru, a preto je málo pravdepodobné, že by založil novú stranu, na čele ktorej by priamo stál. Skôr by takejto strane dal tichý súhlas a morálnu podporu.

V prípade, ak by sa od Smeru, s Ficovou podporou odtrhla ľavicová Blahova časť, mohla by vzniknúť čisto ľavicová strana. Kde by sa mohli presunúť aj mnohí politici, aktivisti či voliči, ktorí nedokážu voliť Smer pre jeho škandály a oportunizmus, ale perspektívnu stranu naľavo od Smeru by mohli podporiť.
 

Najviac destabilizujúci prvok
 

Svojím spôsobom je momentálne Pellegrini najviac destabilizujúci prvok v strane (teraz to nemyslím negatívne k jeho osobe). Jeho prípadný odchod by pre stranu mal väčší negatívny dopad ako prípadný odchod Blahu.

Ako som spomínal už v minulom článku, Blaha má svojich potenciálnych voličov pravdepodobne najviac mimo Smeru, a nie v strane. Pellegriniho ambície ovládnuť stranu a posunúť ju k liberálnemu stredu sú ale pre Fica mocensky a pre Blahu ideologicky neprijateľné.
 

Čo to znamená pre ľavicu?
 

Ak Smer ovládne Pellegrini, tak sa s veľkou pravdepodobnosťou stane niečo podobné, ako v Británii za Blair, či v USA za Clintona. Ľavica prakticky prestane existovať a to, čo sa za ňu bude vydávať, bude brániť vytvoreniu reálnej socialistickej alternatívy.

Tradičná ľavica tak môže upadnúť na desaťročie do zabudnutia a vnútorného hašterenia bez akejkoľvek mocenskej pozície a vplyvu na politické dianie (vznikne mnoho malých straničiek rôznych Chmelárov, Mičevov a podobných, ktorí ale nikdy nič zmysluplné nevytvoria, budú sa nenávidieť, hádať a témy medzitým budú určovať liberáli).

Ak si Smer udrží Fico, ale nedá priestor ľavému krídlu, radikálny volič Smeru bude hľadať alternatívu. Bude to znamenať oslabenie Smeru a naľavo od Smeru buď vznikne nový projekt alebo tieto hlasy bude zbierať Kotleba.
 

Blahov voličský potenciál
 

Akú má perspektívu prípadná Blahova strana? Mal by šancu založiť po dlhom čase konečne úspešnú ľavicovú stranu?

Je potrebné si uvedomiť, že kým je Blaha v Smere, je jeho voličský potenciál uväznený v strane. Jeho podpora je v tejto chvíli čisto z hľadiska elektorátu Smeru zhruba na úrovni 60 tisíc hlasov. Čo je síce šieste miesto v Smere a významný skok v porovnaní s minulosťou, ale nedá sa porovnať s Ficom či Pellegrinim.

Má to aj svoje mocenské dôvody. Strana ho mediálne nepodporuje, do televíznych debát pred voľbami ho nenasadzovala, mocensky mu nedáva priestor, na kandidátke mu dali až 11. miesto, nedostal jediný bilbord a podobne. Čo sa pravdepodobne nezmení a tým pádom iba prostredníctvom sociálnej siete nemá šancu osloviť viac smeráckych voličov.

Blahova výhoda je v tom, že má významnejšiu časť potenciálnych voličov mimo Smeru, a že jeho hlavný komunikačný nástroj (Facebook) nie je nijako závislý od Smeru. Okrem ľavicových a národných voličov Smeru môže Blaha osloviť ako samostatný politik aj tieto kategórie voličov:

– voliči KSS – typickí voliči Blahu, ktorí ale odmietajú voliť Smer.

– asi polovica voličov ĽSNS – ĽSNS má na jednej strane svoje neonacistické jadro, ktoré môže mať 2 – 3 %, ale všetko ostatné sú väčšinou protestní a naštvaní voliči, ktorých Blaha svojím radikalizmom môže osloviť lepšie než Kotleba so svojou stále mäkšou a systémovejšou politikou s ľudáckymi prímesami.

– voliči VLASTi a SNS – Blaha zdôrazňuje národné motívy a svojou kritikou liberalizmu má presah aj do sociálno-konzervatívnejších vôd. Takisto SNS po voľbách sa naďalej výrazne prepadáva. Harabinová strana VLASŤ stíchla a títo voliči momentálne nemajú istú svoju politickú reprezentáciu.

– ostatní bývalí voliči Smeru – Smer mal dlhodobo podporu okolo 40 percent. Momentálne je na úrovní 18, možno 20. Väčšina prešla ku Kotlebovi, Harabinovi, alebo SNS, o ktorých som už písal.

– voliči Kollára – v posledných rokoch mnoho prešlo aj ku Kollárovi, ktorý tiež zdôrazňuje príbuzné sociálne témy, alebo aj inde. Z niektorých sa možno stali nevoliči a pokým nevznikne nič podobné ako Smer bez jeho káuz, ani sa pravdepodobne voličmi nestanú.

Výhoda Blahu v porovnaní s Pellegrinim a Ficom je to, že nie je „zašpinený“ mocou, nikdy nebol v žiadnej exekutívnej funkcii a nedá sa očierňovať ako „zlodej“ a pod.

Na tejto vlne sa podarilo vyrásť aj Matovičovi. Takisto kritika oligarchov a boháčov je u Blahu autentická ľavicová výbava (Beblavého kritika Penty bola doslova smiešna) a opäť ide o tému, ktorá vytiahla hore Matoviča.

Takisto súčasná situácia, keď je Matovič premiérom, môže Blahovi nahrávať. Všetky veci, ktoré Matoviča dostali do funkcie, sa môžu obrátiť proti nemu. Ak by túto situáciu v opozícii vedel Blaha dobre využiť, mohlo by to byť pre voličov uveriteľnejšie ako v Pellegriniho, alebo Ficovom prípade.

Takáto ľavicová „Blahová“ strana má potenciál medzi 5 – 7 %, možno aj viac, čo by kopírovalo vývoj v iných európskych štátoch, kde takáto ľavicová strana vznikla (Španielsko, Grécko, Nemecko, Francúzsko a pod.). A takisto by jej vznik pravdepodobne najmenej uškodil Smeru.

Samozrejme, jej vznik nie je v záujme Smeru (ani Pellegriniho ani Fica) a zrejme by k niečomu takémuto došlo iba v prípade horúcej vojny a rozpadu Smeru. Ide skôr o „jadrový gombík“, poslednú možnosť, nie primárnu alternatívu.

Každý z prúdov si uvedomuje, že najlepšie pre všetkých je ostať pokope a vyrovnať mocenské pozície tak, aby boli všetci ako tak uspokojení (posilniť Pellegriniho a Blahu a neoslabiť Fica). Sám som zvedavý čo prinesie najbližšia budúcnosť.

Vyzerá to, že veci sa dali do pohybu ešte skôr, ako som čakal. Každopádne, bude to zaujímavý vývoj.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984