„Malí“ Valóni zablokovali dohodu CETA

Počet zobrazení: 4207

Vyzerá to tak, že dohoda s Kanadou CETA je mŕtva. Regionálny valónsky parlament ju odmietol podporiť a keďže Belgicko je federácia so silnou autonómiou pre svoje regióny, tým pádom Valóni zablokovali belgickú federálnu vládu. A Belgicko tak zablokovalo celú úniu. Ukázalo sa, že EÚ urobila hrubú chybu, keď roky vyjednávala obchodné dohody poza chrbty národných parlamentov a občanov. Teraz sa jej to vrátilo ako bumerang. Poznáte môj názor na obchodné dohody s Kanadou a hlavne USA (prvá je CETA, druhá TTIP).

Nemôžem povedať, že by som smútil. Valóni sa vzopreli obrovskému tlaku. A viete prečo? Lebo vo valónskej vláde sú socialisti a federálna vláda v Belgicku je tvrdo pravicová. Arogancia federálnej vlády sa jej teraz vrátila späť. Ale má to ešte jeden dôvod, ktorý je takisto pikantný: valónski socialisti v poslednom čase strácajú, pretože im berie voličov valónska komunistická strana, ktorá nevídane rastie. Socialisti zo strachu pred voličmi nemohli ustúpiť. Pracujúci ľudia nechcú ani CETU ani TTIP. A valónski ľavičiari im museli vyhovieť...

Dodal by som, že aj keby to nezablokovali Valóni, CETA by išla do národných parlamentov na ratifikačný proces a tam by ju zrejme „zabil“ rakúsky parlament, alebo ten istý valónsky parlament, prípadne Rumuni, Bulhari či Slovinci... Komisia sa, zdá sa, prerátala. Ľudia v Európe majú korporácií plné zuby.

Status na FB, 21. 10. 2016, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984