Niekomu tá pandémia prišla neuveriteľne vhod

Počet zobrazení: 2590

Zhrňme si, čo vo svete priniesla pandémia za ten rok, čo o nej počúvame. A nič tým nenaznačujem...

1. Zisky farma firiem vyleteli do astronomických výšin. Veľké korporácie a mocnosti môžu vakcínami vydierať celý svet.

2. Tí najmocnejší takto získali neuveriteľnú moc a väčšinu chudobnejších krajín sveta to uvrhlo do ešte väčšej závislosti ako v minulosti. Nerovnosť sa prehlbuje. Strašidelne.

3. Ekonomika vo svete rastie, korporáciám sa skvele darí, no zamestnancov strašia prepúšťaním, zobrali im sociálne práva a pod zámienkou pandémie znížili mzdy.

4. Malý príklad. Zisky Amazonu od vypuknutia Covidu vzrástli o 14 miliárd dolárov. Majetok najbohatšieho človeka Jeffa Bezosa narástol o 70 miliárd.

5. Ako upozorňuje americký socialistický senátor Bernie Sanders, Amazon zároveň prestal svojim zamestnancom vyplácať rizikový príplatok a znížil ich životné štandardy.

6. Takto je to všade. Silní bohatnú, slabí chradnú. Korporácie pohltili skrachované malé podniky, dochádza k obrovskej koncentrácii ekonomiky. Väčší pes žerie.

7. Veľké koncerny sa zbavili konkurencie malých firiem a živnostníkov. Tých štátne opatrenia počas pandémie zmietli. To sa to podniká, keď malí nezavadzajú...

8. Korporátne stredné vrstvy dostali možnosť home-officov, čiže svoje zdravotné riziká znížili na minimum. Robotníci a manuálne pracujúci po celom svete ďalej makajú vo fabrikách a sú najviac vystavení zdravotným rizikám, najviac ich umiera a majú najnižšie platy.

9. Víťazom pandémie budú dôchodcovské korporácie a celkovo dôchodkové systémy. Zomreli státisíce dôchodcov po celom svete. Pre seniorov je pandémia pliagou, no niekto na tom výborne zarobí...

10. Po celom svete získali štáty diktátorské právomoci, ľuďom zakázali protestovať, odbory sa nemôžu brániť, sloboda je dnes podpultový tovar.

11. Tým pádom môžu rásť zisky veľkých firiem, ľudia sa nemajú ako brániť a blížime sa k neoliberálnej utópii – ľudia prestávajú byť sociálne bytosti, sedia sami doma pred telkou, nakupujú online, ukončil sa spoločenský život...

12. Nikto sa nevzpiera, lebo sám nič nezmôže. Oddelili nás ako atómy. A keď niekto nesúhlasí s tým, čo sa tu deje, korporátne médiá ho označia za triedneho nepriateľa, konšpirátora a komunistu.

13. Ak chcete, aby sa ľudia dobrovoľne vzdali svojej slobody, šírte strach. Vojna. Pandémia. Pohroma. Zaberá všetko. Naomi Kleinová tomu hovorí – katastrofický kapitalizmus.

14. A medzitým, kým všetci hovoria o pandémii, pripravujú sa nové kšefty, nové vojny, nové pakty... Mocní sú mocnejší, slabí slabší. A ak nás raz aj vypustia z domáceho väzenia, už bude neskoro sa brániť.

15. Niekomu tá pandémia prišla neuveriteľne vhod. A nie, neboli to bežní seniori ani živnostníci. Boli to mocnosti, korporácie a miliardári. Kuknite si ich zisky za posledný rok a pochopíte všetko.

Čo dodať – ešte žiadne zviera v dejinách tak nepomohlo tým najbohatším a najmocnejším ako netopier. Tým, samozrejme, nič nenaznačujem. Iba gratulujem...

(Status na FB 27. 3. 2021, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984