Pre Sulíka platí – nemáš, nie si

Počet zobrazení: 1914

V normálnej civilizovanej krajine by Richard Sulík po svojich sociopatických vyjadreniach o bezdomovcoch rovno odstúpil. Vo Švédsku by ho ani nepozdravili susedia, v Nórsku by ho rovno opľuli na ulici.

1. Richard Sulík vyhlásil, že bezdomovci by mali dostávať 20-30 eurové pokuty za to, že nie sú počas zákazu vychádzania doma. Hej, hej, logika – bezdomovci nemajú domov, čiže Hlava XXII.

2. Ale Sulík má riešenie – také, ako by vymyslel každý vekslák so zlatou reťazou na krku a s miliónmi na účte, ktoré získal za svoje šmeliny. Sulík si v TV JOJ arogantne odfrkol, vraj bezdomovci nech idú do nocľahární a že im treba siahnuť na dávku v hmotnej núdzi.

3. Ja som sa bol nedávno pozrieť do takejto nocľahárne – odniesli sme tam s maminou teplé oblečenie, ktoré ostalo po dedem. Z toho sa vám až tisnú do očí slzy. Dobrí ľudia s tragickými osudmi, ponížení, chorí, mrznúci... Strašný pohľad.

4. A henten sociopat by im dával „opakované 30-eurové pokuty“ a ak nemajú z čoho zaplatiť, tak by im to strhol zo sociálnej dávky.

5. Len pripomínam, že dávka v hmotnej núdzi je 67,80 eura a poberá ju len malá časť bezdomovcov. Nocľaháreň v Bratislave vyjde zhruba na 30 eur mesačne a to ste ešte nejedli, nemáte lieky, oblečenie, ani nič.

6. Nehovoriac o tom, že na Slovensku zďaleka nie je dosť nocľahární pre všetkých bezdomovcov, takže kým Sulík nevyrieši tento problém, tak je už len z hľadiska elementárnej logiky čistý cynizmus, ak posiela bezdomovcov prenocovať niekam, kde pre nich niet miesta.

7. Ak chce Sulík za porušenie zákazu vychádzania trestať bezdomovca strhávaním 30-eurových pokút z dávky, tak toho životom ubitého človiečika na trikrát oberiete o všetko.

8. Aj o tie posledné omrvinky, ktoré dostane od štátu. Gratulujem, pán Sulík, ste úplný sekáč. Kopať do tých najslabších. Fakt hrdinstvo. Matku Terezu by ste dojali k slzám – vy humanista!

9. Pamätám si, keď som bol v Nórsku. Rozprávali mi o tom, že aj oni majú milionárov, ale tých neuvidíte jazdiť v Porsche a nechodia s reťazami na krku. Jazdia električkou, lebo by nimi ľudia opovrhovali, keby sa vystatovali svojím majetkom.

10. U nás je to presne naopak. Rôzni kšeftári a milionári ako Sulík sa pýšia svojou sociopatiou, chcú trestať bezdomovcov a popritom sa predvádzajú tým, že lietajú súkromnými lietadlami na molekulárnu kuchyňu do Salzburgu. Ako kedysi Sulík.

11. A najväčší problém takýchto Sulíkov je to, že si nemôžu na Veľkú noc kúpiť teplý rožok – im sú totálne ukradnutí ľudia, ktorí nemali v živote toľko šťastia, čo oni. Pracujúci ľudia, čo musia od rána do večera drieť. Ľudia, čo žijú z výplaty do výplaty. Či tí najzraniteľnejší – ľudia bez domova. Pre Sulíka platí – nemáš, nie si.

12. Keď som mal asi 25 rokov, pamätám si, že som šiel ako politológ prvýkrát do rozhlasu. Mal som stres, sedel som na lavičke v parku a prisadol si ku mne bezdomovec.

13. Vyrozprával mi svoju osud – bol to dobrý človek, ktorého jeho vlastná rodina pripravila o všetko. Doteraz si pamätám na tú ľudskosť, čo mal v sebe. Pochopil som, že moja tréma z rozhlasu je úplná hlúposť – ľudia tam vonku majú celkom iné problémy.

14. Poznám bezdomovcov, ktorí kedysi učili na školách. Múdri a vzdelaní ľudia. Dostali sa do rôznych pascí chudoby a osobných tragédií. Potrebujú našu pomoc a nie sulíkovskú aroganciu. Prosím, ostaňme ľuďmi.

15. Pokutovanie bezdomovcov považujem za vrchol cynizmu a opakujem: Sulík by sa mal po svojich nechutných výrokoch pratať zo slovenskej politiky. Toto už ani nie je neoliberalizmus, toto je sadizmus.

Pán Sulík, neberte to ako nejaký politický útok. Čisto ľudsky – toto ste fakt prešvihli. Ospravedlňte sa ľuďom za váš cynizmus alebo fakt vypadnite z politiky – tá vaša bezohľadnosť je už cez všetky čiary. Slovensko nie je Bronx. Spamätajte sa!

(Status na FB 20. 3. 2021, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984