Kde ste doteraz trčali?

Blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov majú v sebe určité pozitívne náboje. Nie len to, že ide o možnosť slobodného výberu, potvrdenie pokračovania alebo vyjadrenie túžby po zmene v riadení kraja.
Počet zobrazení: 1133

Blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov majú v sebe určité pozitívne náboje. Nie len to, že ide o možnosť slobodného výberu, potvrdenie pokračovania alebo vyjadrenie túžby po zmene v riadení kraja. Pri pohľade na zoznamy kandidátov zisťujeme, že veľa ľudí zrazu chce pomôcť regiónom, a navyše poznajú zaručené recepty na ich rozvoj. Má to však len jeden háčik – úprimnosť je limitovaná voľbami.

Ťažko povedať, či je za chuťou kandidovať u mnohých vidina získania moci alebo len predvolebný exhibicionizmus. Je však zrejmé, že niektorí ani tak nemajú ambíciu byť úspešným kandidátom či kandidátkou, ako skôr kandidovať.

Dá sa i bez kandidatúry

Jednoducho im stačí len tak sa zviditeľniť, získať možno 400 podpisov pre nezávislú kandidatúru, a potom vo voľbách „inkasovať“ ešte menej hlasov. Omnoho zaujímavejší pohľad sa ponúka smerom ku kandidátom ako takým. Bez ohľadu na politické tričko, volebnú kampaň či profesionálne pôsobenie.

Samospráva nie je uzavreté prostredie, ktoré sa riadi samospádom. Predstavuje otvorený priestor núkajúci príležitosti na spoluúčasť, formovanie verejnej mienky, ovplyvňovanie verejných rozhodnutí a vonkajšiu kontrolu politiky a politikov. Ľuďom, občianskym iniciatívam, formálnym aj neformálnym skupinám garantuje napríklad petičné právo, referendovú demokraciu, spolupodieľanie sa na tvorbe územného plánu samosprávneho kraja, pripomienkovanie všeobecne záväzných nariadení, vyjadrenie sa v rámci zákona o posudzovaní vplyvu na životné prostredie (tzv. EIA) alebo získavanie informácií, využijúc tzv. infozákon. Stačí si len vybrať cestu a spôsob, ktorým chceme prispieť k formovaniu rozhodnutí ovplyvňujúcich náš región. Zákonov garantovaných participačných mechanizmov je veľmi veľa a volebné obdobie relatívne dlhé. Každý, kto to myslí úprimne a naozaj chce, skutočne môže.

Veľký majetok, veľké peniaze

Jednou zo slabých stránok demokracie je, že víťazom volieb nemusí byť najlepší kandidát so super programom, ale ten, kto dokáže upútať pozornosť voličov. Ten automaticky získava mandát, vplyv a zodpovednosť. Zásluhou pasivity občanov si pritom sám stanovuje pomer medzi vplyvom a zodpovednosťou. Práve z toho dôvodu nie je dobré posúvať do politiky ľudí, ktorí nakladajú so spoločným (obrovským) majetkom a financiami, pričom väčšine ani nezáleží na tom, či to robia v prospech nás všetkých, alebo iba v prospech niektorých.

Do ôsmich krajských „vlád“ sa plánuje prebojovať 3482 kandidátov na poslancov a 60 kandidátov chce zastávať post predsedu. Ak oceníme zmysel volebného práva a rozhodneme sa ísť navštíviť volebné miestnosti v historicky tretích regionálnych voľbách, nezabúdajme sa predtým pýtať kandidátov, prečo celé volebné obdobie nebúšili do zlých rozhodnutí a neprichádzali s konštruktívnymi návrhmi, ale až teraz spustili inváziu skvelých nápadov. Páni kandidáti, dámy kandidátky, kde ste doteraz trčali?

Autor prednáša verejnú správu na Prešovskej univerzite

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984