Božskí Kimovia

Dejiny Severnej Kórey sa počítajú od jeho narodenia. Význam života jej občanov spočíva v jeho existencii – aj keď uplynulých pätnásť rokov je už len v zabalzamovanej forme v najväčšom mauzóleu sveta.
Počet zobrazení: 1129
3809-17-tema-ilustracna foto-kalinowscy-m.jpg

Dejiny Severnej Kórey sa počítajú od jeho narodenia. Význam života jej občanov spočíva v jeho existencii – aj keď uplynulých pätnásť rokov je už len v zabalzamovanej forme v najväčšom mauzóleu sveta. Dni jeho narodenia a smrti sú štátnymi sviatkami v KĽDR a prezidentský úrad mu podľa ústavy KĽDR prislúcha naveky.

Osemdesiatdvaročný Kim Ir Sen zomrel na srdcový záchvat v deň ženevského samitu o zamrazení severokórejského jadrového programu. Celý národ povinne plakal. Koho prichytili pri nedostatočnom smútení za „Veľkým vodcom“, toho popravili. Hwang Jang Yop, stranícky ideológ, ktorý v roku 1997 dezertoval do Južnej Kórey, popisuje vo svojich memoároch preteky medzi straníckymi elitami v smútení, ktoré sa stali námetom na ďalšie propagandistické filmy.

Drahý vodca

Hoci za nástupcu Kim Ir Sen vymenovali jeho syna Kim Čong Ila, on sa po otcovej smrti na tri roky stiahol z politickej scény a vyhlásil toto obdobie za čas smútku. Po ukončení smútku v roku 1997 sa Kim Čong Il stal generálnym tajomníkom Kórejskej robotníckej strany (KRS) a prezidentom Národného obranného výboru. Tieto dva úrady zároveň vyhlásil za najvyššie možné dosiahnuteľné tituly v krajine. Národ ho však nepovažuje za najvyššieho vodcu krajiny (suryong), ale za „Drahého vodcu“ pokračujúceho v politike svojho otca, ktorý tak aj po svojej smrti stále vládne krajine.

Slnko, Boh a Ježiš Kristus v jednom

Ťažko nájdete takú krajinu na svete, kde by propaganda fungovala účinnejšie než v Kórejskej ľudovodemokratickej republike. Osobnosť Kim Ir Sena a Kim Čong Ila by sa dala prirovnať k Bohu a k Ježišovi Kristovi, ibaže v severokórejskej inkarnácii. Severokórejčanom sa prostredníctvom sloganov denne pripomína, že „Veľký vodca Kim Ir Sen bude stále s nami“. Tento rok sa v Severnej Kórei nepíše rok 2009, ale juche (čučche) 98. Rok narodenia Kim Ir Sena 1912 sa počíta za rok jeden. Dátum jeho narodenia sa oslavuje ako Deň slnka (severokórejské Vianoce). Keď sa jeho syn Kim Čong Il narodil na posvätnej hore Mt. Paekdu v roku 1942, na oblohe sa objavili tri žiarivé hviezdy a dvojitá dúha. Obdobie medzi 16. februárom (dátum narodenia Kim Čong Ila) a 15. aprílom (dátum narodenia Kim Ir Sena) sa nazýva „obdobím vernostných osláv“, keď sa konajú festivaly a študenti demonštrujú svoju oddanosť púťami na posvätné miesta. Otcova fotka visí na každej budove a je pripnutá na odznaku priamo na srdci každého občana nad 16 rokov. Lavičky, na ktoré si Kim Ir Sen niekedy sadol, sa stali historickými pamiatkami spolu s niekoľkými desiatkami tisícov sôch a obeliskov na oslavu jeho a jeho rodiny. Najdôležitejším predmetom v severokórejských školách je jeho biografia. Rádiá vysielajú správy o vynikajúcej ekonomickej situácii v KĽDR a neľudských životných podmienkach v Južnej Kórei striedané s chválospevmi o vláde, strane a rodine Kimovcov. Fixované rádiové stanice hrajú na verejných miestach bez prestania.

Génius z desaťtisíc talentov

Čo sa týka Kim Čong Ila, „Božieho syna“, „Drahého vodcu“ a „Génia z 10-tisíc talentov“, ťažko sa rozlišuje medzi klebetami o ňom, ktoré sa objavujú v juhokórejskej tlači a medzi severokórejskou mytológiou. Naozaj kvitnú kvety a roztápa sa sneh, kadiaľ prejde? Naozaj pri svojom prvom pobyte na golfovom ihrisku trafil loptičku do jamky na prvý pokus? Naozaj skomponoval šesť opier a stovky filmových scenárov? Naozaj počas štúdií na univerzite Kim Ir Sena napísal 1 500 kníh, čo znamená v prepočte priemerne jednu knihu za deň? Pravdepodobne nie, ale jeho osoba sa aj tak javí ako záhadná. Keď po rozpade sovietskeho bloku spôsobila ekonomická kríza v Severnej Kórei smrť troch miliónov ľudí a privied­la krajinu až na pokraj úplného hladomoru, vláda popravila ministra pre poľnohospodárstvo a odporučila obyvateľstvu živiť sa korienkami rastlín a všetkými druhmi zvierat (vrátane vtákov, potkanov a hmyzu). Zároveň sa stavali tisíce sôch, aby sa ľudia mali kde klaňať a ďakovať za svoj raj na zemi. V krajine, kde obyvatelia považujú za blahobyt možnosť jesť ryžu trikrát za deň, si Kim zabezpečil prísun gurmánskej pizze, pečenej dvomi talianskymi kuchármi, ktorých zamestnal, aby tomuto umeniu priučili aj jeho šéfkuchárov.

Brilantný súdruh

Tento rok vyhlásil Kim Čong Il za svojho nástupcu svojho najmladšieho syna Kim Čong Una a dal mu udeliť titul „Brilantný súdruh“. Zatiaľ sa o ňom vie len málo: študoval v Berne, kde sa naučil po anglicky, po nemecky a po francúzsky. Je vášnivým lyžiarom a fanúšikom Michaela Jordana. Národu však veľa informácií netreba. K štátnym sviatkom a k propagandistickým piesňam pribudnú ďalšie, oslavujúce Kim Čong Una. Aký však bude život Severokórejčanov po Kim Čong Ilovej smrti, keď jeho pieseň „Nijaká rodná zem neexistuje bez teba“ hovorí, že kórejský národ „nemôže žiť bez teba, naša krajina nemôže existovať bez teba, náš súdruh Kim Čong Il“? Lavičky, na ktoré si Kim Ir Sen niekedy sadol sa stali historickými pamiatkami spolu s niekoľkými desiatkami tisícov sôch a obeliskov na oslavu jeho a jeho rodiny. Najdôležitejším predmetom v severokórejských školách je jeho biografia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984