Anketa: Čo očakávate od obnovenia Slova?

Počet zobrazení: 2359

Čo očakávate od obnovenia Slova?

Ladislav BALLEK: Predovšetkým som rád, že po čase si znovu otvorím "Nové slovo", pretože mne osobne veľmi chýbalo, ako mi chýbali na stránkach iných periodík úvahy, ktoré ma zaujímajú. Netvrdím, že predovšetkým, ale aspoň rovnocenne s inými. Nepochybujem, že nové Slovo bude orientované tak, ako je orientovaná ľavica. A tá je predovšetkým orientovaná na slobodné a sociálne cítenie. Nehovorím, že to iné masmédiá neskúmajú, ale predpokladám, že spomenuté médium tieto otázky, pre mňa veľmi dôležité, bude skúmať ešte väčšmi. Zároveň dúfam, že si bude všímať osobnosti ľavice, ktoré si aj iné periodiká všímajú, alebo dokonca vonkoncom nie. Takže sa veľmi teším a držím vám palce.

Brigita SCHMÖGNEROVÁ: Chýbalo nám Nové slovo. Konečne sa ho podarilo obnoviť! Bodaj by malo aj v názve svoj prvý historický názov Nové slovo. Dúfajme, že veľa času neuplynie a podarí sa to zopakovať, aby mali konečne aj ľavicoví intelektuáli priestor pre vyjadrenie svojích názorov. Lebo dnes sa interpretuje skutočnosť, minulosť, ale aj budúcnosť takmer výlučne iba z pravicových pozícií. Nové slovo mi chýbalo aj preto, že mi umožňovalo, aj keď nie pravidelne, čas od času vyjadrovať svoje názory. Iste aspoň sviatočne poprosím o možnosť niečo do neho napísať.

Peter WEISS: Tento rok je 55. výročie SNP a je dobré, že časopis, ktorý vznikol práve počas SNP a zastavili ho minulý rok práve týždeň pred výročím SNP, znovu bude na svete - aj keď pod trochu iným názvom. Po druhé - teším sa tomu, že znovu budú mať predstavitelia ľavice a jej rôznych myšlienkových prúdov, ľavicoví intelektuáli aj občania, ktorým nie sú ľahostajné osudy ľavicovej politiky v tejto krajine, svoj priestor na diskusiu a na výmenu názorov. Tak ako vidíme, že slovenská pravica sa intelektuálne dáva dokopy a vedie spory a polemiky nielen vo svojom vnútri, ale predovšetkým navonok v týždenníku Domino fórum, aj slovenská ľavica potrebuje mať časopis. Ľavica sa bude integrovať. Integrácia ale nebude možná, ak nebude priestor na diskusiu. Teda Slovo, či nové Slovo bude nositeľom zaujímavých diskusií o budúcnosti ľavice v nasledujúcom tisícročí.

Robert FICO: Stále som sa cítil a budem sa cítiť politikom naľavo. Vždy som vítal príležitosť, či už reagovať na otázky z tejto oblasti alebo priamo vytvoriť niekoľko myšlienok. Pretože na Slovensku je naozaj veľmi úzky priestor na vyslovovanie politologických a podobných názorov z oblasti ľavicovej politiky. Opätovné obnovenie tohto priestoru možno len a len podporiť. Sám očakávam, že v najbližšom čase - a mňa mrzí, že to mnohí politici nevidia - dôjde na slovenskom politickom "smetisku" k obrovským pohybom, veľkým zmenám. O to bude dôležitejšie, aby tí, ktorí budú chcieť v politike aktívne pôsobiť, a najmä v ľavicovom priestore, mali možnosť aj vysvetľovať a možno aj pripomínať zmeny, ktoré sa určite objavia.

Ľubomír FOGAŠ: Jéé! Ja ho predovšetkým vítam. Očakávam od neho, že získa veľmi rýchlo a veľmi dobré, veľké čitateľské zázemie. Že sa stane rýchlo rozpredaným týždenníkom, že si ho budú kupovať ľudia, ktorí sa zaujímajú o spoločenské dianie. Prajem si, aby si v ňom každý našiel svoje. Ja by som vás prosil, aby tam bol aj šport aj kúsok "švandy".

Vladimír BAJAN: Chvalabohu! Ak je naozaj pravdivá informácia, že bude znovu vychádzať, tak som len rád. Lebo sa rád znovu dostanem k tradičným článkom - jednak k polemickým a jednak ku kvalifikovaným komentárom. Nové slovo som si vždy rád prečítal. A čo mi teraz v dennej tlači chýba, sú práve vtipne poňaté politické glosy, ktoré vždy boli v Novom slove a vždy boli čítané. Takže predpokladám, že sa tam párkrát objavím (smiech).

Ivan ŠIMKO: Predovšetkým sa teším. Zrejme Nové slovo a teraz Slovo bude zdieľať osudy niektorých periodík, ktoré viackrát museli zaniknúť alebo museli prestať vychádzať a potom znovu ožili. A to svedčí, samozrejme, o ich životaschopnosti. Verím, že sa Slovu bude dariť, že bude zaujímavé a pútavé a budeme ho všetci radi čítať.

Pavel KONCOŠ: Nové slovo bolo vždy časopisom aj pre intelektuálov aj pre jednoduchú pospolitosť. Každý si tam čosi našiel. Očakávam, že nadviaže na tieto tradície a že bude dobrým ľavicovým týždenníkom. Kým vychádzalo Nové slovo, poľnohospodári v ňom mali vždy dosť priestoru. Bol som členom Klubu Nového slova, takže keď začne vychádzať, iste sa budem na ňom podieľať, či už ako prispievateľ alebo prostredníctvom rozhovorov.

Ľudovít ČERNÁK: Mal som vždy najlepšie skúsenosti s Novým slovom, pretože sa vždy snažilo informácie vyvážiť a informovať objektívne. Ponúkalo žáner, ktorý je v súčasnej publicistike nepokrytý. Takže očakávam, že nadviaže na dobrú tradíciu a bude dodržiavať zásadu, ktorú malo doteraz, že vždy preferovalo objektívne informácie. Predpokladám, že dnes bude orientované viac do stredu.

František MIKLOŠKO: Od nového Slova očakávam, že to bude slovo do 21. storočia.

Štefan ŠLACHTA: Bol som dosť častým prispievateľom aj vtedy, čiže, samozrejme ma poteší, keď začne fungovať opäť v pôvodnej podobe. Myslím si, že každý podobný kultúrny a možno intelektuálne zameraný časopis či noviny sú na Slovensku potrebné. Aby sa ten intelekt, ktorého nám skutočne ešte veľa chýba, presadil. Ako architekt by som bol veľmi rád, keby sa v Slove objavovala aj pravidelná rubrika o architektúre, pretože je súčasťou kultúry. Vec, ktorá sa dotýka nás všetkých. Aj v osvete o architektúre je potrebné veľa urobiť, keďže nás 40 rokov presviedčali, že paneláky sú architektúra, čo žiaľ, nie je pravda. Architektúra je predovšetkým dobre fungujúci dom, či už je to banka alebo rodinný dom.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984