Ani Klaus neovláda problematiku dejín Československa

Počet zobrazení: 3961

Václav Klaus ani po odchode z aktívnej politiky neodpočíva – píše, prednáša – podniká (?), ale najmä provokuje niektorými svojimi úplne nepochopiteľnými krokmi a aj výrokmi. Taká je jeho až zaslepená nenávisť voči európskej integrácii (hoci sám sa na nej na českej strane svojho času významne podieľal) a aj jeho poznámky o spolužití Čechov a Slovákov v jednom štáte. Jedným z jeho posledných „výstrelkov“ je výrok, že vraj Česi a Slováci spolu mohli fungovať len v nedemokratickom štáte a pripomenul aj „odtrhnutie Slovenska po Hitlerovej okupácii v roku 1939“ a ešte to korunuje aj tým, že vraj „Masarykova první republika směřovala k rozdělení už od počátku“.

klaus_pero.jpg Foto: Surian Soosay / Flickr

Aj priemerný študent strednej školy dnes vie, že Československo v rokoch 1918 – 1938 bolo demokratickým štátom, že Slovensko „sa neodtrhlo až po Hitlerovej okupácii“, ale ešte pred ňou a neodtrhlo sa, ale vyhlásilo samostatnosť v dôsledku chybnej politiky Prahy, prezidenta Háchu a Homolovho puču. Masarykova republika celkom iste od počiatku nesmerovala k svojmu rozdeleniu.

Na tieto Klausove výroky sa časom iste zabudne, nezabudne sa však na to, že bol pritom, keď sa Československo delilo a nielen Václav Havel, ako to Klaus správne tvrdí, ale aj on sám poškodil Slovensko. Nezabudne sa na jeho kupónovú „privatizáciu“ – presnejšie štátom zlegalizovanú lúpež, ktorá má v dejinách hádam obdobu len v časoch po porážke českého stavovského povstania v roku 1620 v podobe Valdštejnových konfiškácií[1], nezabudne sa ani na jeho „privatizáciu“ pera v Chile (alebo Čile, ako to dnes niektorí píšu)...

Československo nebola Masarykova republika, aj keď sa T. G. Masaryk o jej vznik veľmi zaslúžil a bol jej prvým prezidentom, a takisto nesmerovalo už od počiatku k rozdeleniu ako sa Klaus domnieva. To sú len dodatočné anachronické konštrukcie. Naopak, Československo nebolo vytvorené ako nejaký dočasný štát – kto zakladá štát s úmyslom, aby sa o pár rokov rozdelil? – ale smerovalo k svojmu upevneniu a vytvoreniu trvalého demokratického domova nielen pre Čechov, Slovákov a Rusínov, ale aj pre národnosti – aj pre Nemcov, Maďarov, Poliakov atď, ktorí žili v jeho hraniciach. To, že sa to nepodarilo nebola predsa chyba Masarykova.

Ak Československo od počiatku svojho vzniku v roku 1918 smerovalo k rozdeleniu, čím by Klaus vysvetlil druhý odboj v znamení jeho obnovenia, to že na Slovensku v auguste 1944 zaviali československé zástavy, keď tieto boli v Protektoráte Čechy a Morava ešte v hlbokej ilegalite? Aj v auguste 1944 odbojové hnutie a ozbrojené povstanie za obnovu Československa smerovalo k jeho rozdeleniu? Čo obete odboja v Čechách a na Morave – organizácie Petičný výbor Verní zostaneme, Obrana národa, Flóra a mnohé ďalšie? Čo potrestanie zločinca Heydricha a nasledujúce obete? Aj to bolo nasmerované k rozdeleniu spoločného štátu? Žiaľ, takéto výroky, aké tu vo svojom anachronickom článku manifestuje ekonóm a politik (ale to nie je ospravedlnenie, aj ľudia s takouto odbornou kvalifikáciou a praxou – každý český a slovenský príslušník inteligencie – by mali mať základnú orientáciu v dejinách a všeobecne platných všeľudských hodnotách), urážajú tých Čechov a Slovákov, ktorí za ten spoločný štát, ktorý vraj smeroval len k rozdeleniu, bojovali a obetovali svoje životy a aj životy celých svojich rodín. Vtedy predsa nešlo o majetky, krádeže a privatizáciu ako  v časoch po roku 1989, ale naozaj o spoločný demokratický štát Čechov a Slovákov na základe spojenia „rovného s rovným“, a vtedy išlo o životy, nielen o to, či niekto v nejakej holandskej dražbe alebo privatizačnom podvode bude úspešný, alebo nie.

Klaus mnohých vytáča už dlho v Českej republike, ale to mu asi nestačí a chce podpichovať ľudí aj na Slovensku, lebo teraz začal tvrdiť, že vraj delenie Československa bolo pre Slovensko „predsa len o niečo prospešnejšie“. V čom, to zabudol uviesť. Dnes je už k dispozícii viacero faktov o tom, kde všade a v čom všetkom na delenie spoločného federálneho majetku Slovensko doplatilo, lebo nemalo takých schopných ekonómov a diplomatov ako Klausova skupinka.

Klausovou metódou je dlhodobo do svojich neprávd púšťať aj zrnká pravdy a tak je to aj v tomto jeho príspevku. Havel si podľa neho rozhneval Slovensko svojimi nepremyslenými výrokmi, zásahmi a krokmi a príliš bol vo vleku slovenských disidentov, ktorí ho nezásobovali vždy objektívnymi informáciami. Je to iste pravda. Havel však žil v Československu a mal, resp. mohol mať o Slovensku a Slovákoch, o situácii na Slovensku svoje vlastné informácie. Možno ich aj mal, ale neprihliadal na ne, nezohľadňoval situáciu a potreby ľudí na Slovensku a tým sa stal jedným z hlavných hrobárov Československa spolu s Klausom. Lenže je tu podstatný rozdiel – zatiaľ čo Havel to robil z nevedomosti a naivnosti, Klaus to isté robil predovšetkým z vypočítavosti a z hmotárstva. A tým sa obaja líšia od démonizovaného Mečiara, ktorý to vraj všetko spôsobil, hoci opak je pravdou a je známe, že slovenský premiér bol dlho proti rozdeleniu spoločného štátu.

Patrí k veľmi podareným machiavelistickým kúskom Klausa, Kalvodu a spol, že zatiaľ čo sa sami pred českou aj slovenskou verejnosťou stavali farizejsky do roly stúpencov udržania Československa, podarilo sa im hlavnú vinu hodiť na Slovákov – hlavne na Mečiara. Pokus Klausa založiť na Slovensku pobočku ODS bol len nepodareným zastieracím manévrom. Alebo si Klaus myslí, že mu to vtedy – a ešte menej dnes – na Slovensku niekto veril? Výsledky vtedajších volieb sú jasným svedectvom.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/havel-si-slovensko-rozhneval-vaclav-klaus-se-rozepsal-o-deleni-ceskoslovenska-19z-/zpravy-domov.aspx?c=A170928_115100_ln_domov_mber
 


[1] Po víťazstve cisárskej strany sa v rokoch 1621 – 1625 v Českom kráľovstve rozbehla dovtedy nevídaná vlna špekulácií, konfiškácií, podvodov, razenia znehodnotenej mince – tzv. dlhá minca –  a riadených bankrotov, pri ktorých zarábali informovaní, ktorí „boli pritom“. Mnohým tie roky pripomínajú to, čo sa v bývalom Československu dialo v 90. rokoch minulého storočia.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984