Budeme (na známke) oblizovať Milana Kňažka?

Počet zobrazení: 4456

slovo_archiv_x_150_rovne_2.jpgMilan Kňažko potvrdil svoj úmysel kandidovať v prezidentských voľbách. Čitateľom dávame do pozornosti komentár, ktorý sme uverejnili 1. júna 2013.


knazko1_2.bmp_.jpgFoto: Archív Ivana Dubovského

Milan Kňažko rozmýšľa. Možno bude kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Zatiaľ sa ešte nerozhodol, ale teší ho záujem priateľov. Ktorých menovite, neprezradil.

Milan Kňažko je autentickým predstaviteľom novembra 1989. Jeho „Vytvorte koridor!“, zľudovelo. Zároveň je bojovníkom za slovenskú samostatnosť. So slovenskou značkou na aute jazdil, keď bola republika ešte len v Čarnogurského hviezdičkách. Ideovým otcom totálneho antikomunizmu je síce na Slovensku Ján Čarnogurský, ale napriek tomu sa s „ideálmi novembra“ spájajú viac jeho liberálni predstavitelia, ktorí iba vymenili Moskvu za Washington. Tým sa Ján Čarnogurský akoby oným „ideálom“ vzdialil – nevie, že transatlantickú alianciu nemožno budovať s Ruskom. Vybočuje z radu. Milan Kňažko sa takto nevyfarbuje. Zdá sa, že je ideálny predstaviteľ dnešného mainstreamu.

V susedných Čechách sa v podobnej situácii o comback „ideálov novembra“ pokúsili. Karel Jan Schwarzenberg predstavoval pre „kultúrní frontu“, ktorá povstala ako jeden muž, pokračovanie Václava Havla. Všetky médiá v Českej republike sa k jeho kandidatúre prihlásili. Kreatívci starému pánovi vymysleli imidž pankáča. A ukázalo sa, že to, o čom hovorí Milan Kundera, funguje. Zopakujme si tú myšlienku: „Nežijeme v ére ideológie, ale imagológie. Nastala nadvláda obrazu nad jazykom a to, čo politici oficiálne hovoria do médií, nie je také dôležité ako to, ako pri tom vyzerajú a aký si vytvárajú image. Je to omnoho rafinovanejšie a omnoho účinnejšie. Rozpoznať, čo je autentické, a čo je len vyrobené v PR agentúrach, je pre človeka stále zložitejšie. Pretože falošné nie je to, čo na prvý pohľad ako falošné vyzerá, ale práve to, čo vyzerá tak naozaj.“

Čoho pokračovaním by mohol byť Milan Kňažko? Svojím spôsobom tiež Václava Havla – bol chvíľu jeho „viceprezidentom“. 

Je to nesporne výborný herec so širokým hereckým diapazónom. Má guráž, vtip, inteligenciu. Kto neverí, nech si prečíta jeho knihu rozhovor s Jánom Štrasserom. Ak sa rozhodne, úlohu kandidáta na prezidenta zvládne podľa mňa bezchybne. Má vyskúšané, ako sa dá ovládať publikum. Médiá bezpochyby zaberú. Vyzdvihnú odvahu, s ktorou sa postavil na tribúny, keď zďaleka nebolo jasné, ako to dopadne. (Hoci režim padol už vo všetkých okolitých krajinách a Gorbačov dal najavo, že tentoraz je to naozaj „naše delo“, nikto nevedel presne, do akej miery je moc úplne rozložená. Až spätne sa všetci čudovali: a tohto sme sa tak báli?!) Maličkým rizikom by mohla byť epizóda s HZDS – ale šikovní kreatívec by ešte aj z toho mohol vyťažiť. Medzi ľuďmi (budúcimi voličmi) sú totiž vtedajší predstavitelia VPN veľmi nepopulárni. V osobných súbojoch s ktorýmkoľvek kandidátom je na jeho strane vtip, pohotovosť, zmysel pre iróniu, výborná jazyková výbava a schopnosť zaujať. Podobne dobre (až na tie rétorické schopnosti) bol na tom český kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Namiesto hereckých skúseností hral pre neho imidž šľachtica, ktorý je s Európou a USA spojený rodinne a mnohonásobne záujmami. To, že napokon nevyhral, spôsobil „lid“.

Ako je na tom Slovensko?

Kandidatúra Milana Kňažka by bola vynikajúcim testom. Nepoznám výsledky sociologických šetrení (existujú také?), ktoré by hodnoverne zmerali, ako reagujú na prepad svojej životnej situácie tí, ktorí vítali november 1989 ako veľkú nádej. A ktorých skúsenosť je dnes úplne iná, ako píšu noviny. A aká je ich schopnosť nepodľahnúť dobrej mediálnej kampani. Ten súboj môže byť veľmi zaujímavý. Výsledok síce nič neprinesie, ale veď ani hokej nedá nikomu chlieb zadarmo. A ako nás baví!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
23. november 2013, 10:06

suhlasim, ze Knazko je vybornym hercom - zahra vsetko - od opilca (Dobri holubi sa vracaju), cez revolucneho tribuna, ministra kultury, riaditela TV zumpy Hnoj az po prezidenta. ked sa nasim pravicovym neobolsevikom nepodari nasadit Radicovu, nasadia Knazka, to je iste. pokial ho niekto nenastve, Knazko bude poslusne plnit zadanie podobne ako Michal Kovac...

Obrázok používateľa Jaro_V
#2
Jaroslav Krafský
25. november 2013, 11:39

Vidí sa mi, že ľudia sú z hercov dosť sklamaní. Oprávnene. V 1989 sa mnohí herci a umelci postavili proti vtedajšiemu režimu najmä keď sa už zjavne rúcal všade v Európe. Chytro sa pridávali na stranu nahnevaného ľudu a krasorečnili, príp. spevali. Teraz, keď sa postupne odhaľuje pravá tvár režimu, tj. že je to len formálna demokracia a reálne vládne samozvaná elita sú ticho, lebo koniec režimu nie je istý. Hercov už mnohí považujú za farizejov, alebo konformistov. Myslím ale, že práve Kňažko nezapadá veľmi do tejto kategórie. Keby mu šlo o to užiť si moci, výhod a pohody ako iným, už mal na to dosť príležitostí, ale nespravil to. Mohol byť "hviezda" popri Havlovi, ale keď mal iné názory ako on, odvrátil sa otvorene od neho. Potom, keď videl, že vo VPN sa zavádza cenzúra, odvrátil sa od VPN. Keď zistil, aký je Mečiar manipulátor, odvrátil sa od HZDS ako jeden z prvých. Keď videl ako korupčne funguje politika aj po 1998, odišiel z politiky, aj keď v nej v pohode mohol zostať a užívať si výhody. Štandardný konformný a korupčný politik sa tak nespráva, ten je verný svojej strane pokiaľ si môže užívať výhody a popularitu až kým strana vo voľbách neprepadne, alebo nezvládne vnútrostrannícky boj o moc. Potom môže zo zištných dôvodov vstúpiť do inej strany. Teda vidí sa mi, že Kňažko bol skôr verný svojmu svedomiu ako výhodám a peniazom.

Áno, herci sú profesonáli v tom, že vedia zahrať rôzne postavy, teda vlastne profesionálne pretvarovať sa, ale to neznamená, že všetci herci sa len pretvarujú a nemôžu mať aj svoju pravú hodnotnú osobnosť. 

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984