Dejiny a víno

(101. výročie podpisu Trianonskej dohody)
Počet zobrazení: 3537

trianon_logo_180.jpgV piatok 4. júna 2021 uplynulo 101 rokov od podpísania mierovej zmluvy s Maďarskom porazeným v prvej svetovej vojne. Na strane víťazov sme boli aj my Slováci, v preambule dohody uvedený ako Republika Česko-Slovensko.

Logo: Robert Paršo pre Spolok Martina Rázusa


trianon_2021a.jpgBol to dejinný zvrat, slovami Emila Stodolu prelom. Slovenský dejinný zázrak! V polovici októbra 1918 pre svet ešte neexistujúce Slovensko, vtedy súčasť Maďarmi vyvlastneného a už rozkladajúceho sa Uhorska, je o rok a pol prijaté medzi slobodné národy a rozhoduje o povojnovej mape Európy. A o svojom ďalšom osude. Rozhodlo správne a dobre. Tri štvrte storočia v spoločnom štáte s Čechmi so všetkými peripetiami, zlými i lepšími chvíľami nás priviedlo v poslednom decéniu 20. storočia k úplnej suverenite, k samostatnej štátnosti. Pokiaľ 30. októbra 1918 sme Slovensku v Martine vystavili rodný list, tak 4. júna 1920 v zámockom areáli vo Versailles vydalo medzinárodné spoločenstvo Slovákom krstný list národnej svojbytnosti.

A čo dnes, aký je náš slovenský vzťah k základnému kameňu slovenskej svojbytnosti po 101 rokoch? Takmer nemenný! Roky prevažuje nezáujem a ľahostajnosť. Len skromné, takmer súkromné spomínania jednotlivcami, niektorými občianskymi spolkami. Platí to aj v roku 2021. Nahliadol som do virtuálnych médií, zadal som kľúčové slová: Trianon a 2021. Slovenský mediálny konzument nezaznamenal, že v prvý júnový piatok bolo 101. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy. Obrazovka upozornila na našu pozvánku v Slove, informovala (v maďarčine) o množstve plačlivých podujatí v Maďarsku a nezanedbateľná je aj ponuka vín Château Trianon. Vyberám z reklamných sloganov o „zámockom trianonskom“:

– Symbol elegancie a zdokonaľovania, Trianon vo vzťahu k malému Trianonu vo Versailles znamená aj Zem. Krajina Château Trianon sa nachádza juhozápadne od Saint-Emilion, kde nájdeme jej stopy zo 17. storočia. Legenda hovorí, že zámok nechal postaviť tajomník Ľudovíta XIV. A pomenoval ho „Trianon“ na pamiatku Versailles.
– Bohatosť a jemnosť, sila a elegancia, tak sa definuje víno Château Trianon.
– Pite hneď alebo počkajte ešte niekoľko rokov.
– Veľkolepé víno !!!

trianon_2021_vrabel1.jpgMenej veľkolepý je slovenský vzťah k svojim dejinám. Uctiť pamiatku strojcov Česko-Slovenska pri Pamätníku mierových zmlúv na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke organizovanú v piatok 4. júna 2021 o tri štvrte na päť popoludní, v čase, kedy ju za Slovákov podpísal Štefan Osuský, si prišlo najmenej 10 ľudí... Okrem matičiarov aj zástupcovia Nadácie Milana Rastislava Štefánika. Položili sme kvetiny, pridali stuhy v národných farbách. Prihovoril sa Dr. Ferdinand Vrábel, v strede, spoluautor knihy Život národa je večný, ktorá reflektuje storočnicu trianonskej dohody. (Knihu sme predstavili tohto roku v Klube Nového slova: Prezentácia knihy Život národa je večný. Sto rokov od Trianonu

Trianon nie je pre nás len pietna spomienka. Čitatelia Slova majú možnosť už takmer desaťročie sledovať našu (nielen) matičnú snahu trvale sprítomniť históriu Trianonu o ktorej pravidelne informujeme. Deň podpisu mierovej zmluvy chápeme ako deň slovenského znovuzrodenia, deň trianonskej radosti. Tak by sme k tomu mali aj pristupovať. Pripiť si nemusíme vínom značky Château Trianon. Dobrú službu spraví Château Topoľčianky. Tamojší zámok bol sídlom prezidentov republiky, ktorá má svoj začiatok v Trianone.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984