Kam až môže klesnúť verejná morálka?

Počet zobrazení: 3786

S úžasom som si prečítal stranícke preferencie: Matovičova strana má vyše 18-percentnú podporu. To, že je jej šéf podvodník, ktorý podvodom získal vysokoškolský titul, nikomu nevadí? Ako je možné dôverovať podvodníkom? Alebo 18 percent našich občanov sú podvodníci?

Zdá sa, že mnohým občanom podvody neprekážajú, tolerujú ich a asi aktérov považujú za hrdinov. Myslel som si, že sa tí voliči, ktorí posunuli Matovičovu ministranu do parlamentu a nepriamo teda aj do vlády, trochu zahanbia za svoju nerozvážnosť. No ukazuje sa, že nie sú podvody ako podvody – podvody „našich“ sú šikovnosťou, podvody tých druhých kriminálnou činnosťou.

Predvolebná eufória sa točila okolo problému podvodov a podvodníkov. Súčasná realita poprela predvolebné sľuby a do popredia sa dostáva neodbornosť v kombinácii s neserióznosťou.

Ešte že nežijeme niekde na západe, až v Spojených štátoch – skúsme si predstaviť, koľko by na podvodníkoch, ktorí ukradnú originálne texty vysúdili pôvodní autori, a ešte ak ide o politických prominentov. U nás to asi nejde. Je to nedôvera v právny štát, súdne poplatky, alebo úplná tolerancia ku krádeži duševného vlastníctva?

Hlavným formovateľom verejnej morálky je politická sféra. Ak sa politici „paktujú“ s podvodníkmi či kriminálnikmi, alebo podvodom získavajú rôzne výhody, tak vytvárajú vzor pre hodnotenie morálnosti verejnosťou. Všetci pristihnutí sa tvária ako po búrke – prehrmela a je pokoj, opäť nám svieti slniečko. No vyzerá to tak. Členovia parlamentu vyslovili svojim podvodníčkom dôveru a tak sa ide ďalej. Dokonca sú až takí amorálni, že idú schváliť zákon, podľa ktorého bude možné odoberať neprávom získané tituly – ale až od nasledujúceho roka! Takže podvodníci, rýchlo konajte, kým vám viditeľne nič nehrozí. Tí doterajší podvodníci sa budú môcť vysmievať tým nastávajúcim.

Je to prejav veľkej arogancie, ak vláda pod vedením I. Matoviča predloží patričný zákon a parlament pod vedením B. Kollára ho schváli!

Čo na to naša verejnosť? Asi bude nadšením bez seba. Veď už budú podvodníci stíhateľní, ale tí naši šikuľkovia vyviaznu bez škvrnky na tričku – a čo svedomie? To pôjde do čistiarne a tiež nebude mať žiadnu škvrnu.

No napokon sa hovorí o bohatých vilách doma aj v zahraničí či o bankových kontách popredných politikov – a nič. Sú to stále iba reči, ktoré majú plniť stránky médií a prihrávať hlasy na správnu stranu. Verejná morálka, kritériá morálnosti sú viditeľne v dezolátnom stave. Čo sa musí stať, aby sa verejná mienka zobudila a zahanbila? Nájdu sa morálne mienkotvorné osobnosti, ktoré vyslovia nahlas povestné andersenovské: Kráľ je nahý!?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984