Tajomná vražda v Teheráne...

Počet zobrazení: 3015

„Toto meno si zapamätajte,“ ukazoval koncom apríla 2018 izraelský premiér Benjamín Netanjahu na panel a na ňom sa skvelo vysvietené meno iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeho-Mahbádího. Novinári si meno na tlačovej konferencii rýchlo zapisovali, lebo nielenže mali pocit, ale boli presvedčení, že ak predseda izraelskej vlády niekoho tak priveľmi opisuje, bude to stáť za to.

mohsen_fakhrizadeh_7.jpgNo a ten jadrový fyzik je už mŕtvy! /Nie je pravdaže prvý, že...?/

V piatok ho neznámi útočníci na východnom predmestí Teheránu zabili a netreba priveľmi hádať, že Benjamínovi sa poriadne uľavilo, ubudlo stresu a určite spáva pokojnejšie. A oveľa, oveľa spokojnejšie, ako keď čelil, či ešte stále čelí, nejakým smiešnym obvineniam z korupcie, alebo občasným demonštráciám poniektorých nespokojných občanov zo spôsobu, akým rieši pandémiu koronavírusu.

Takou vraždou sa dá zakryť všeličo.

Ale aby som nepredbiehal. Aj v kuloároch tajných agentov sa v týchto dňoch ešte povráva, že ide iba o pravdepodobnú možnosť, že popredného iránskeho vedca dal zabiť Izrael. Niet dôkazov ako už mnoho ráz predtým, šíria sa iba domnienky, aj keď iránski politici sú presvedčení, že stopy vedú jasne do Tel Avivu a že odplata Izrael neminie.

Atentátnici číhali na Mohsena zrejme dlhší čas, zdá sa, ale aj to musím podčiarknuť, že iba pravdepodobne už dlhší čas... Teda minimálne odvtedy, ako ho Netanjahu verejne a počas tlačovej konferencie, čo vysielala pravdaže aj televízia a jestvujú zábery, ako návštevníci aj kaderníckeho salónu so strapatými účesmi no s otvorenými ústami sledujú výklad premiéra o tomto „nebezpečnom“ mužovi. Jeho fotografiu mohli na paneli aj vidieť a Benjamín v plnej forme, skoro som napísal, že v plnej poľnej, sa nad vlastným výkladom nadchýnal a rozprával o tom, ako vraj tento jadrový fyzik vedie vojenský jadrový program Iránu a čo z tohto všetkého vyplýva pre Izrael.

Ten panelový výklad spred dvoch rokov nebol, pravdaže, nijako náhodný. Časovo sa dosť zhodoval s Trumpovým odstúpením od dohody veľmocí s Iránom, o spomalení či zbrzdení jeho jadrového programu aj keď, ako tvrdí Teherán, ide len a len o jej využitie na mierové účely. Od počiatku podpisu tejto dohody, a to je práve päť rokov, Netanjahu proti nej brojil nielen v americkom Kongrese, ale aj na zasadaní Valného zhromaždenia OSN. Aj vtedy si priniesol do plenárnej siene svetovej organizácie panel a pred stovkami svetových diplomatov nakreslil fixkami akúsi bombu a potom rôznymi farbami zdôrazňoval postup Iránu na výrobu jadrovej bomby. Poniektorých diplomatov po hodinovom prednese tak vystrašil, že ledva stačili zájsť do neďalekých barov a zaliať a zahnať čierne myšlienky poriadnymi dávkami whisky. Lebo vedeli jednu vec naisto: ak predseda izraelskej vlády vystúpi pred najširším svetovým fórom s takými „detailnými“ informáciami, nemôže si ich len tak „vycucať“ z prsta, ale že za jeho výkladom stojí namáhavá činnosť agentov tajnej služby Mossad... Lenže Netanjahuovi to vtedy nevyšlo. Irán žiadnu jadrovú bombu nevyrobil a práve naopak, uzrela svetlo sveta slušná dohoda. /Izrael, pravdaže, naďalej zatĺka, že sám vlastní okolo 180 jadrových bômb a dosiaľ nedovolil inšpektorom Medzinárodnej atómovej komisie skontrolovať skutočný stav vecí a nie je ani v silách toho tzv. medzinárodného spoločenstva Tel Aviv k tomu donútiť/.

Izraelský premiér mal vtedy dosť vážny problém s vtedajším US prezidentom Barackom Obamom. Ten si „dovolil“ aj takú neuveriteľnú vec, že počas návštevy Egypta neodskočil aj do Izraela. A dokonca, a to si teda dovolil priveľa, zasadzoval sa za vytvorenie nezávislého Palestínskeho štátu. Obama chcel dohodu s Iránom a zároveň podporoval vznik štátu Palestína. Ani jeden z týchto bodov nehral a naďalej nehrá Netanjahuovi do karát. A tak práve on žiaril šťastím, keď pred štyrmi rokmi nastúpil do úradu Donald Trump po boku ako s poradcom na arabský svet so zaťom Jaredom Kushnerom, vyznávačom ortodoxného židovského náboženstva, na ktoré konvertovala aj Donaldova dcéra a Jaredova manželka Ivanka. A odvtedy sa všetko neuveriteľne zmenilo. Trump sa stal najvernejším Netanjahuovým priateľom. No a Donald konal tak, ako je to jeho životným zvykom. Kým mnohí iba diskutujú, on je mužom činu. A tak, ako je to dosť známe: Donald daroval Izraelu nové hlavné mesto. Volá sa Jeruzalem a nie Tel Aviv... Teda celé mesto Jeruzalem aj s jeho východnou, arabskou časťou, čo má byť hlavným mestom budúceho štátu Palestína. Potom Netanjahuovi dovolil, aby Izrael mohol stavať ďalšie židovské osady na ukradnutej a okupovanej palestínskej pôde. Nejde len o Západný breh rieky Jordán, ale aj o východnú časť nad Jeruzalemom. To je všetko súčasť tzv. mierového plánu, ktorý vymyslel práve jeho zať a „expert“ na Blízky východ, spomínaný Kushner. No a iba pred niekoľkými dňami Trumpov minister zahraničia Mike Pompeo si mohol vychutnať „svoje“ víno vo vinohrade v židovskej osade na palestínskom území a potom ešte odskočil na sýrske Golanské výšiny ,ktorých časť od roku 1967 okupuje a od roku 1981 anektuje Izrael. A tam pri veľkej tabuli s nápisom Trumpove výšiny vyhlásil, že ide o súčasť Izraela...

A potom sa naraz mihla svetom správa, že Donald Trump uvažoval o vojenskom útoku na Irán! Veľmi by sme sa neboli čudovali, lebo v januári tohto roku dal drónom zabiť iránskeho generála Kásima Sulejmáního aj so sprievodom na letisku v Bagdade, takže odvaha aj na väčšíči veľký a pozor aj priamo na vojenský útok na Irán mu nechýbala a ani nechýba. Lebo jeho vládnutie ešte nekončí a v Bielom dome bude ako prezident, a teda aj ako hlavný veliteľ americkej ozbrojenej sily, úradovať až do dvadsiateho januára budúceho roku. Povráva a šepká sa všeličo, že chce svojmu nástupcovi Bidenovi zanechať tvrdý odkaz aspoň v „niečom“, a to najmä v zložitom probléme s Iránom. Joe Biden sa totiž vyjadril, že po nástupe do úradu znovu nadviaže diplomatické rokovania s Teheránom a pokúsi sa obnoviť  dohodu s Iránom, od ktorej Donald Trump na potešenie Izraela odstúpil. /Európska únia aj Rusko by tento krok určite podporili/. Lenže Donald má ešte všetky páky po ruke a nie je teda ani náhoda, že iba niekoľko dní pred vraždou jadrového fyzika priplávala do Perzského zálivu lietadlová loď USS Nimitz.

Načo asi...? . US vojenské námorníctvo odpovedalo , že jej priplávanie nesúvisí s nijakou konkrétnou hrozbou..., veď, to ešte tak... aby aj Trump ešte nestihol odpáliť nejakú poriadnu vojničku!

Ale ešte jedna udalosť súvisí s vraždou. Ten Mike Pompeo na záver zrejme svojej poslednej, aj keď polooficiálnej návšteve v oblasti /veď v Katare rokoval aj so zástupcom Talibanu o stiahnutí US vojsk z Afganistanu/ odskočil ešte do saudskoarabského mesta Neom na brehu Červeného mora na stretnutie s pyšným korunným princom známym pod skratkou MBS, teda Mohammadom bin Salmanom. A mohol vzniknúť dojem, že hlavnou témou mal byť nátlak, aby do tzv. mierového plánu –  v tej súvislosti aby sa k  nadviazaniu diplomatických vzťahov Izraela so Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom pridala aj Saudská Arábia. To je zrejme tiež iba otázkou času, aj keď Salman vraj trvá na zásadnom riešení osudu Palestínčanov, no jeho oveľa väčším problémom je tiež Irán a navyše Irán s možnou jadrovou zbraňou... A naraz sa k dvojici tajne pridal Benjamín Netanjahu. Občania Saudskej Arábie ani len netušili, že sa tak izraelský premiér po prvý raz v histórii ocitol na ich území. Ale túto správu zatĺkali aj izraelské média a až keď nejakým nedopatrením vyšlo najavo, že pár hodín nebol v štáte riaditeľ tajnej služby Mossad Yossi Cohen. Bolo zle nedobre a rozhlas IDF /to sú izraelské vojenské sily/ predsa len ohlásil, že Netanjahu bol v Saudskej Arábii...

A to iba pár hodín pred tajomnou vraždou jadrového fyzika na východnom predmestí Teheránu...

Foto: Wikipedia.org

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984