Svet sa zmieta v extáze

Eminem je idol. Biely rapujúci Američan je majster tohto hudobného štýlu, ktorý bol dlhé roky doménou černochov. Práve preto sa mu darí nachádzať fanúšikov medzi oboma rasami.
Počet zobrazení: 2954

Eminem je idol. Biely rapujúci Američan je majster tohto hudobného štýlu, ktorý bol dlhé roky doménou černochov. Práve preto sa mu darí nachádzať fanúšikov medzi oboma rasami.

Takéto stmeľovanie je v podstate dobrá vec, no jeho nekritickí obdivovatelia na koncertoch majú tiež možnosť vidieť, ako ich idol verejne na javisku berie drogy. Na nedávnom koncerte v Manchestri sa objavil v bielej maske s motorovou pílou a spieval o tom, ako znásilnil svoju matku, chrlil nenávistné slová proti ženám a homosexuálom a vychvaľoval drogy. Sám si na javisku vzal tabletku extázy (predtým na koncerte v Nemecku hneď dve) a svojich fanúšikov tiež nabádal na užívanie drog textom jednej zo svojich pesničiek: Fajči trávu, ber prášky, vykašli sa na školu, zabíjaj ľudí a slop alkohol…

Pretancujú celú noc…

Mladí ľudia medzi 15 a 25 rokmi začínajú čoraz častejšie užívať tzv. tanečnú drogu, resp. drogu lásky - extázu. Oproti heroínu, aplikovanému injekciou do žily, stačí totiž tabletku extázy prosto prehltnúť. Užívateľom pritom nehrozí nebezpečenstvo vírusu HIV či hepatitídy. Po rozšírení dopytu po tejto droge navyše jej cena klesá, a tak má ešte väčšie šance ohlupovať bezstarostnú mládež. Nielen na koncertoch Eminema a ďalších hviezd tanečnej hudby, no najmä na diskotékach, kde sa hrá rave a techno, tabletky extázy nikdy nechýbajú. Zatiaľ čo alkohol vedie skôr k otupeniu zmyslov a najmä "neletí", extáza umožňuje pretancovať celú noc, v extrémnych prípadoch až do dehydratácie a totálneho vyčerpania organizmu. Užívateľ tejto drogy nevníma varovné signály zvnútra tela, opája sa takmer nemenným rytmom hlasnej hudby evokujúcim tlkot srdca a svetelnými efektami. Extáza je v tomto procese stimulátor na ceste do tranzu. Ako v prípade exotických domorodých kmeňov, bývajú pri rituálnych tancoch rastlinné drogy.

Chemickú zlúčeninu MDMA (metyléndioxymetamfetamín) vyvinuli začiatkom 20. storočia ako prostriedok na chudnutie. Ako syntetická stimulačná droga dodávajúca energiu a utlmujúca potrebu spánku začala extáza kariéru začiatkom 80. rokov na diskotékach v USA. Extáza predávaná v kluboch má formu tabletiek s vytlačenými motívmi srdiečka, kvetinky, usmievajúcej sa tváre a pod. Po jej použití sa dostaví nevoľnosť, nechuť k jedlu, nadmerné potenie, sucho v ústach, zvýšenie krvného tlaku, niekedy drkotanie zubami a triaška. Nasledujú pozitívne emócie, zosilnené zmyslové vnímanie. Človek je mierumilovný, empatický, túžiaci po sexuálnom kontakte (v konečnom dôsledku sa však libido znižuje). Časom pod vplyvom tanca dochádza k prehriatiu organizmu, dehydratácii, ktorá ničí obličky, na záver prichádzajú depresie, únava, spánok…a potreba akciu zopakovať. Po dlhodobom užívaní drogy však jej pozitívne účinky slabnú, nepomáha ani zvyšovanie dávok, a dochádza k poškodeniam mozgu.

…a strácajú pamäť

Zatiaľ čo užívanie hašišu podľa výskumu britských vedcov ničí krátkodobú pamäť, extáza ničí pamäť dlhodobú. Jej užívatelia pomalšie riešia jednoduché úlohy, horšie si vybavujú nedávne udalosti, výkonnosť ich pamäte rapídne klesá, čo súvisí s trvalým odčerpávaním serotonínu z mozgu. Kanadský neurobiológ Stephen Kish spomína prípad muža, ktorý začal užívať extázu ako 17-ročný - najprv len raz mesačne, neskôr 4 až 5-krát týždenne, vrátane pravidelného víkendového trojdňového flámu, pri ktorom spotreboval 6 až 8 tabletiek. Ku koncu svojho 26-ročného života prechádzal aj na kokaín a heroín a zomrel na predávkovanie. Zatiaľ čo u kokaínu a metamfetamínu neexistuje náhradka, ktorá by umožnila úspešnejšie postupovať pri liečbe závislosti, u narkomana, ktorý bral len extázu, by počas odvykacieho procesu mohli podľa dr. Kisha umelo zvyšovať hladinu serotonínu, čím by malo jeho liečenie väčšiu šancu na úspech.

Zdalo by sa, že extáza patrí medzi drogy, ktoré niektorí nazývajú ako ľahké (zaraďujú sem i marihuanu) a že návyk na ňu nemôže spôsobiť také vážne komplikácie, ako napríklad návyk na heroín či kokaín. Opísaná extáza však vzbudzovaním príjemnej nálady bez mimoriadne ťaživých dozvukov v útlmovej fáze, no tiež bezpečnou a bezbolestnou aplikáciou vo forme tabletky oveľa ľahšie umožňuje prekonávať prah pokušenia u váhajúcej mládeže a tým je mimoriadne nebezpečná. V Spojených štátoch platia od 1. mája za dovoz a predaj extázy vyššie trestné sadzby, než napríklad za predaj kokaínu. Za predaj 200 gramov tejto drogy (asi 800 tabletiek) sa zvyšuje trestná sadzba z 15 mesiacov na 5 rokov a za predaj 8000 tabletiek zo 41 mesiacov na desať rokov pobytu za mrežami.

Extáza medzitým začala svoje víťazné ťaženie aj na opačnej (a tiež odvrátenejšej) strane sveta - na kambodžskom vidieku. Obchodníci s drogami predávajú tamojší druh extázy (vyvolávajúcej mimoriadne silnú závislosť) roľníkom s "marketingovým odporúčaním", že im pomôže zvýšiť výkonnosť a dostať sa tak z biedy. Celé to pripomína laboratórium projektantov vykorisťovateľskej budúcnosti. Jedna malá farebná tabletka denne, ktorú roľníci užívajú, im dodáva chuť do práce, zaháňa hlad a smäd… Jedna tabletka pracovníkovi budúcnosti by zaručila jeho výkonnú prácu bez hrozby protestov až do opotrebovania a problém by nebol ani s jeho nahradením novými "otrokmi závislosti". Zdá sa vám to neuskutočniteľné?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984