Svet sa nestačí čudovať

Štátna mincovňa v Kremnici je vraj našou pýchou, ale zdá sa, že jej jedinou šancou na prežitie ostane vývoz a medaily. V zahraničí totiž podľa všetkého ešte istý čas budú používať na platenie peniaze a teda aj mince. Na Slovensku však, zdá sa, vynálezu Feničanov odzvonilo. Presnejšie, odzvonila mu ministerka financií, ktorá oznámila vznik nového platobného, či skôr neplatobného systému.
Počet zobrazení: 1213

Štátna mincovňa v Kremnici je vraj našou pýchou, ale zdá sa, že jej jedinou šancou na prežitie ostane vývoz a medaily. V zahraničí totiž podľa všetkého ešte istý čas budú používať na platenie peniaze a teda aj mince. Na Slovensku však, zdá sa, vynálezu Feničanov odzvonilo. Presnejšie, odzvonila mu ministerka financií, ktorá oznámila vznik nového platobného, či skôr neplatobného systému. Pretože niektorí podnikatelia neplatia štátu, štát nebude platiť niektorým podnikateľom. Zásadným problémom tohto systému je, že prvá a druhá skupina podnikateľov nemusí byť totožná, hoci treba priznať, že ide o problém dočasný. Nevracanie DPH počas niekoľkých mesiacov určite položí väčšinu fungujúcich firiem na lopatky, takže zaniknú, alebo sa presunú medzi dlžníkov štátu. Napokon, to prvé riešenie by asi bolo lepšie, pretože neexistujúca firma nemôže mať dlhy, teda ak zlikvidujeme všetkých (zlých) podnikateľov, znížime daňové a iné nedoplatky na zanedbateľné minimum. Ministerka svojím úžasným výrokom vlastne otvorila nové obzory v ekonomickej vede. Možno by sa mala vydať na okružnú jazdu po amerických univerzitách (súdiac podľa ohlasov užasnutých podnikateľov by sa sponzorov jej odchodu za veľkú mláku našlo dosť), tam dávajú priestor hocikomu. Určite by si vážili prednášky ministerky financií zo strednej Európy. A možno by ju ocenili aj nejakou medailou, ktorú by mohli dať vyraziť v Kremnici. A keby tých medailí bolo viac, mohol by to byť aspoň jeden konkrétny príspevok k zvýšeniu slovenského exportu.

No a my, na Slovensku, by sme zatiaľ zrušili ministerstvo financií, lebo štátny rozpočet by zásadne zmenil podobu. Keďže by onedlho nik nikomu nič neplatil (veď každý máme nejakého dlžníka), prešli by sme na bartrový systém: ministerstvo obchodnej výmeny by denne zverejňovalo zoznam potrebných komodít. Obchodník by v Bardejove vymenil klobásky za topánky, na benzínke by natankoval za rožky, v Bratislave by za topánky dostal tie rožky, ktoré by potom vymenil za klobásky. Kruh sa nám krásne uzaviera a vláda by už nemusela zalamovať rukami nad prázdnou pokladnicou. Premiér by jednoducho oznámil, že schodok štátneho rozpočtu dosiahne desať rožkov, pol kila salámy a tri pivá. Všetko staré teraz letí. Paríž hľadá inšpiráciu v móde 20-tych rokov, sme my vari horší? My sa vrátime rovno k výmennému obchodu. Nech sa západniari čudujú, aj tak im už oči z jamôk vyliezajú, keď vidia, čo sa tu deje.

Napríklad odchody z vlády. Samozrejme, aj u nich sa stane, že ktosi odíde pred koncom volebného obdobia, ale iba ak niečo pokazí alebo čosi nezvládne. U nás sme zaviedli iné móresy. Minister dopravy odišiel so slovami, že svedomie má čisté a všetko, čo robil, robil dobre. Ešte lepší bol jeho štátny tajomník - ten k čistému svedomiu pridal aj zoznam splnených úloh a pracovných úspechov. Dúfam, že ho na ministerstve vyvesili na tabuľu cti alebo aspoň do pracovne ministra, lebo ten nový vyhlásil, že chce vo všetkom pokračovať.

Predčasne odídu aj šéfovia FNM. Ich osud spečatilo úspešné zavŕšenie kauzy Nafta Gbely a keď sa ukáže, že všetko robili poctivo, čestne a dokonca, že majú čisté svedomie, už im ani svätená voda nepomôže. Ak by naviac premiér povedal, že si ich váži a sú preň oporou, neostane im nič iné, len podľa nového slovenského politického mravu odstúpiť ešte pred hlasovaním v parlamente. Až teraz som pochopil, že odmietanie ministra hospodárstva odísť z vlády je vlastne priznaním.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984