anketa

"Pred 10 rokmi odznelo na námestiach mnoho sľubov. Ktoré z nich sa dosiaľ nepodarilo dotiahnuť?" S touto otázkou sme sa obrátili na poslancov NR SR, ktorí sa podieľali na vývoji udalostí po 17. novembri 1989..
Počet zobrazení: 1088

"Pred 10 rokmi odznelo na námestiach mnoho sľubov. Ktoré z nich sa dosiaľ nepodarilo dotiahnuť?" S touto otázkou sme sa obrátili na poslancov NR SR, ktorí sa podieľali na vývoji udalostí po 17. novembri 1989..

PETER TATÁR (SDK-DS): Samotné mechanizmy demokracie nie sú dostatočnou zárukou na to, aby sa nezneužívalo postavenie verejného činiteľa. Ani po 10 rokoch sa demokratická garnitúra nevie zjednotiť na tom, že by sa malo všetko sprivatizovať. Nedotiahla sa legislatívna reforma, máme nevyváženú ústavu. Chýba tu spravodlivý prístup k vzdelaniu. Všetci platia dane, no iba niektorí sa dostanú na vysoké školy. Z tribún sme hlásali, že sa zrodil občan. No ten sa musí angažovať, až potom bude spoločnosť fungovať.

FRANTIŠEK MIKLOŠKO (SDK-KDH): Realita ukázala, že novembrové heslá boli priveľmi optimistické na to, aby sa dali uskutočniť. Ľuďom sa zhoršila životná úroveň, no som presvedčený, že sa začne zlepšovať. Inak sa splnilo všetko, čo sme chceli. Ideme smerom k slobodnej, slušnej, usporiadanej Európe. Nič nejde naraz, ale som spokojný a šťastný, že v roku 1989 epochálnym spôsobom padol komunizmus.

OĽGA KELTOŠOVÁ (HZDS): Väčšina hesiel vznikla v dobrej viere a v presvedčení, že dôjde k rýchlym zmenám. Ale historické obdobie sa nedá preskočiť. Veľa sa hovorí o pluralite v spoločenskom a politickom živote, no tá je dnes zošnurovaná. Nie osobnosťami a ich názormi, ale skupinovými záujmami. Vidíme to aj na komunálnej úrovni. Takže nám treba do života viac plurality vo všetkých jej aspektoch. Politika tak ako život nie je čierno-biela. Chýbajú mi ostatné farby dúhového spektra.

ŠTEFAN RUSNÁK (SDĽ): Toho, čo sa nesplnilo, je strašne veľa. Predstavy prevládali také, že po revolúcii - hoci u nás bola nežná a zamatová - prídu ráznejšie zmeny k lepšiemu. Žiaľ, po desiatich rokoch musím konštatovať, že situácia, najmä pokiaľ ide o ekonomiku a sociálne záležitosti, je veľmi zlá. Opatrenia a reštrikcie, ktoré teraz vláda prijíma a sú nevyhnutné, vedú ľudí k tomu, aby naozaj nemali dôvod na jasanie.

MIKLÓS DURAY (SMK): Je otázne, či to, čo odznelo na námestiach, sa dalo vôbec realizovať. Tí, čo vtedy skandovali heslá, si mysleli, že robia revolúciu. V skutočnosti neprebehla. Zmeny neboli čisté a nemáme istotu, či to, čo robíme, je správne. V každom prípade smerovanie je správne, no obávam sa, že viaceré prvky, ktoré sme nedopatrením, z nevyhnutnosti či z donútenia prevzali zo starého systému, tu budú naďalej. Kopa eštebákov a staré myslenie neprispieva k rozvoju demokracie.

PETER ZAJAC (SDK-DS): Ešte stále neprebehla reštrukturalizácia hospodárstva, neuzavrela sa reforma verejnej správy, ešte nie sme členmi európskych štruktúr. No to najdôležitejšie, čo sa po novembri malo zrodiť, bol nový politický etos, ktorý tu stále nefunguje. To, čo sa kedysi volalo verejnosťou, sa dnes chápe ako transparentnosť a tá znamená minimalizovať klientelizmus a korupciu.

ROMAN KOVÁČ (SDK-DU): Rozbeh túžby po demokracii bol dobre naštartovaný, ale Slovensko po rozdelení štátu chytilo zlý smer. Až po vlaňajších voľbách sme sa vrátili na cestu, ktorá nás dovedie medzi demokratické štáty. Vedeli sme, že centrálne plánované hospodárstvo už nie je schopné produkovať v prospech spoločnosti a že treba zaviesť trhovú ekonomiku, no málokto má s tým skúsenosti. Hádam sme mali poslúchnuť dobre mienenú radu - urobiť celý proces veľmi rýchlo.

JÁN LANGOŠ (SDK-DS): Sľuby z novembra 1989 sú i mojimi osobnými záväzkami. Za najväčší deficit považujem nedostatočnú morálnu obrodu národa. Chýba mi návrat k zodpovednosti, k záväznosti dohôd aj ľudí k vlastnému životu. Ale si uvedomujem, že po dlhom období neslobody je návrat k slobodnému životu ťažký. Na to nestačí jedno desaťročie.

JAROSLAV VOLF (SDK-SDSS): Stál som pred 10 rokmi s nádejou, že sa veci zmenia k lepšiemu. V niečom sa to podarilo, no spravodlivosť ostáva hudbou budúcnosti. Je to aj preto, lebo tí, čo po novembri nastúpili do štátnych funkcií, mali oveľa menej z Dubčeka a oveľa viac z pravicového liberála. Domnievali sa, že pre Slovensko existuje jediná cesta k vyhradenému kapitalizmu s tvrdou pravicovou štruktúrou.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984