Robert Hajšel: Prečo som hlasoval proti KOVID pasom

Počet zobrazení: 847

Naozaj som dnes nedokázal pri hlasovaní v europarlamente v Bruseli podporiť ďalšie predĺženie kovid pasov, ale to nezabránilo tomu, aby kovid pasy opäť prešli. Toto rozhodnutie umožňuje členským štátom EÚ, aby kedykoľvek až do júla 2023 mohli od ľudí vyžadovať preukázanie sa platným kovid pasom.

Proti som hlasoval z viacerých dôvodov, ale samozrejme hlavným je, že si nemyslím, že kovid pasy splnili svoje hlavné poslanie.

1. Skúsenosti ukázali, že napriek platným kovid pasom, ktoré mali umožňovať voľný pohyb ľuďom po štátoch EÚ aj bez nutnosti sa zaočkovať, ale s platným PCR alebo Ag testom, dochádzalo na začiatku tohto roka k situáciám, že do niektorých štátov vás bez vakcíny aj tak istú dobu nepustili. Túto anomáliu ale začiatkom jari napravilo rozhodnutie Európskej komisie…

2. Stále nedisponujeme schválenou vakcínou, ktorou by bola vysoko účinná proti omikronu a jeho novým subvariantom. A zároveň je jasné, že očkovanie vakcínou vyrobenou na základe koronavírusu, ktorý tu bol pred dva a pol rokmi, nám ozajstnú záruku bezpečnosti neposkytuje.

3. Aj keď do tohto návrhu sa podarilo presadiť požiadavku na Európsku komisiu, aby do konca roka prehodnotila situáciu a navrhla ďalšie riešenia, prípadné aj úplné zrušenie kovid pasov, vzhľadom na absenciu naozaj účinnej schválenej vakcíny voči súčasným variantom to nestačí na to, aby kovid pasy spĺňali svoje prvotné ciele. Neumožní to ľuďom voľne cestovať bez toho, aby čelili obave, že môžu nákazu preniesť alebo sa sami nakaziť.

Tým netvrdím, že som proti očkovaniu, sám som dvakrát očkovaný, ale zasa na druhej strane som kovid aj trikrát prekonal. Uvedomujem si, že množstvo neočkovaných ľudí, ktorí prišli o život na následky kovidu, je isto oveľa väčšie ako počet ľudí, ktorí podľahli kovidu aj napriek očkovaniu alebo prišli o život na následky podania vakcíny.

Ale pravdou je, že vakcína sa neukázala až taká účinná, ako sme si mysleli, a stále čakáme na dlhodobo účinnú vakcínu, ktorá nám zabezpečí bezpečný a voľný pohyb kdekoľvek.

(Status na FB 23. júna 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984