Reklama
Refundo.sk
Reklama

Stručne z filozofickej konferencie v Číne

Počet zobrazení: 1972

Práve dnes sa mi ozvali dvaja profesori, s ktorými som diskutoval na Svetovom kongrese filozofie v Pekingu – jeden z indického Chennai, druhý z juhočínskeho Kantónu. Som rád, že na nich urobili dojem moje prednášky a že sa tešia na preklad mojej knihy Antiglobalista.

Vďaka ich mailom som si zaspomínal na svoje zážitky v Číne. Spomeniem niekoľko, z ktorých Deti hamburgerov roztrhne od jedu... A to ma hľadí na duši.

Prvýkrát som prednášal na medzinárodnej filozofickej konferencii pod červenou hviezdou. No povedzte, nie je to čarovné? Na nezaplatenie. Len tam nevpustiť maniaka Kalmusa.

Prvýkrát som ochutnal obľúbené jedlo Mao Ce-tunga, špeciálne som si ho vypýtal. Hm. Nič mastnejšie som v živote nejedol. V Číne o Maovi tvrdia, že 70% jeho myšlienok bolo správnych a 30% chybných. Osobne by som jeho obľúbené jedlo zaradil do druhej kategórie. Ale ak máte radi tučné, odporúčam.

Prvýkrát som si prečítal Maovu slávnu „Malú červenú knižku“, ktorá zaplavila Čínu v čase kultúrnej revolúcie. Jeho chápanie marxizmu-leninizmu je ťažko voluntaristické, dôraz kládol na spontaneitu más, kritizoval stranícku byrokraciu a stalinizmus, obhajoval roľnícky populizmus a utopický komunizmus. Z hľadiska dejín filozofie rozhodne stojí za štúdium, hoci s Marxom veľa spoločných čŕt nenachádzam. Viac mi to pripomína blanquizmus či bakuninizmus.

Minulé leto som strávil nad knihami o ruskej októbrovej revolúcii, toto leto študujem Čínu. Tak Rusko, ako aj Čína, sú magické krajiny s fascinujúcou históriou. Sú to veľmoci, ktoré nemôže hodnotiť ten, kto ich nepochopil. Čím viac im rozumiem, tým viac ich mám rád.

Slovenská pravica ich pochopiť nechce, pretože najľahšie je nenávidieť niečo, čo nepoznám. A oni vlastne nechápu nič, ani len toho svojho Hayeka či Poppera. Oni vedia len nenávidieť. Úroveň futbalových chuligánov. Stratené prípady.

No každý normálny a rozumný človek, ktorý nechce zakrpatieť v západnom šovinizme a chce vedieť, ako bude vyzerať budúcnosť vo svete, by rozhodne mal spoznávať Rusko aj Čínu. Go east, my friends, go east.

Status na FB, 30. 8. 2019, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy