Reklama
Reklama

Prvý raz bez Schustera

Iba môj záväzok nadstraníckosti daný pri kandidatúre na úrad prezidenta SR mi nedovoľuje zúčastniť sa na dnešnom rokovaní I. kongresu Strany občianskeho porozumenia. Týmito slovami vysvetľoval v pozdravom liste Rudolf Schuster svoju neprítomnosť na bratislavskom sneme strany, ktorú pred vyše rokom zakladal.
Počet zobrazení: 601

Iba môj záväzok nadstraníckosti daný pri kandidatúre na úrad prezidenta SR mi nedovoľuje zúčastniť sa na dnešnom rokovaní I. kongresu Strany občianskeho porozumenia. Týmito slovami vysvetľoval v pozdravom liste Rudolf Schuster svoju neprítomnosť na bratislavskom sneme strany, ktorú pred vyše rokom zakladal.

Hoci sa Schuster v liste delegátom poďakoval za to, že sa podieľali na budovaní SOP, ktoré zaradil k najkrajším obdobiam svojho života, mnohí boli sklamaní, že si s ním nemohli osobne podať ruku. Hádam až priveľmi striktné rozhodnutie hlavy štátu ich zaskočilo. Zrejme si na plnenie predvolebných sľubov prezidenta budeme musieť zvyknúť, keď sme si v posledných rokoch vďaka väčšiny politikov od takej samozrejmej veci úplne odvykli. Najvyšší ústavný činiteľ sériu politických konzultácií začal stretnutím s lídrom najsilnejšieho parlamentného subjektu, svojím protikandidátom Vladimírom Mečiarom a ak bude postupovať podľa početnosti poslaneckých klubov, tak na SOP príde rad až nakoniec. Aj o tom sa na kongrese hovorilo - prečo dosiahli vo voľbách do NR SR iba osem percent, keď preferencie naznačovali podstatne ružovejšie výsledky.

Málo známych tvárí

Pred rokom volební manažéri HZDS a podľa nich kubišovská "verejnoprávna" televízia sa riadili heslom, že stokrát opakovaná lož sa stane v očiach verejnosti pravdou. Pritom terčom ich útokov nebola SDK, ako sa dalo očakávať, ale SOP, osobitne už vtedy Mečiarov potencionálny hlavný rival v súboji o prezidentské kreslo. No pod osempercentné volebné skóre sa podpísali aj chyby vnútri SOP, ktorým sa sotva nováčik politickej scény mohol vyhnúť: nedostatočná koordinovanosť centra s regiónmi, slabá stranícka sieť, podcenenie masmediálnej politiky, minimum známych osobností (okrem Schustera ľudia poznali vari len Pavla Hamžíka, čiastočne Mariána Mesiarika, Igora Presperina a moderátora volebných mítingov Jozefa Pročku). Dodnes sa týchto chýb SOP v podstate nezbavila. Kto napríklad pozná štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti Jána Mazáka, ktorého v sobotu zvolili za prvého podpredsedu? Napriek tomu "milí sopkári", ako ich v liste oslovil bývalý košický primátor, nemusia rumázgať. Klobúk dole, keď s takým naštartovaným tempom za 14 mesiacov stihli jej reprezentanti vstúpiť do zákonodarného zboru, do vlády a hlavný iniciátor jej vzniku i do Grassalkovichovho paláca. Dosiahli ciele, ktoré si v prvej etape predsavzali - ich pričinením súčasná vládna koalícia disponuje pohodlnou, dokonca ústavnou väčšinou v poslaneckej snemovni a majú aj prezidenta.

Hoci išlo o prvý kongres bez Schustera, predsa len bol svojsky prítomný. Podstatnú časť rokovania delegáti venovali poohliadnutiu späť než tomu, aká bude strana bez svojho zakladateľa. Darmo by ste hľadali v hlavnej správe Pavla Hamžíka zmienku o politickej profilácii. To prezradil až na tlačovej konferencii. Kým prvý predseda SOP hovorieval o sociálnodemokratických víziách, podľa predstáv jeho nástupcu by strana mala byť orientovaná od stredu doľava. Zvykne tiež konštatoval, že v Európe čaká budúcnosť sociálnych liberálov.

Zatiaľ nerozhodli

O politickom profile SOP teda delegáti nerozhodli. To by mal vyriešiť až nasledujúci kongres na prelome apríla a mája roku 2000. Ešte predtým - na jeseň - predložia šesťtisícovej členskej základni viaceré analýzy. Dať sa na cestu sociálneho liberalizmu síce odsúva sny o fúzii s ostatnými ľavicovými subjektmi, ale na druhej strane SDĽ, ktorá sa deklaruje ako ľavicová, môže takéto rozdelenie politického spektra a voličského potencionálu vyhovovať. Pokiaľ ide o obranu záujmov jednotlivých sociálnych vrstiev, tak na kongrese SOP sa najčastejšie spomínali drobní podnikatelia a štátni zamestnanci. Nič na tom nemení fakt, že mnohí sopkári vyšli z lona SDĽ, čo im Peter Weiss v pozdravnom prejave nezabudol dobrácky pripomenúť.

Nepochybne bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj SOP. Najmä ak sa bude Schuster pohybovať na rozdiel od svojho českého kolegu Václava Havla naozaj nad stranami a na politickú či ideologickú kryštalizáciu SOP nebude mať najbližších päť rokov priamy dosah. Čo sa dovtedy stane s touto stranou a s celou republikou, si dnes sotvakto trúfa uhádnuť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama