Reklama
Reklama

Falošná „výzva k činom“ vo veci nezamestnanosti mladých

PETER SCHWARZ, World Socialist Web Site
Počet zobrazení: 3336

Ešte predtým, než sa začítate do článku prevzatého z World Socialist Web Site, uvádzame, že európski politici a odborníci 3. júla 2013 na berlínskej konferencii rozhodli, že Európska únia dá napokon na boj s nezamestnanosťou mladých 24 miliárd eur. Na argumentácii Petra Schwarza sa však nič podstatné nezmení, ak si údaje v článku vynásobíte alebo vydelíte štyrmi...

puerta_sol-001.jpgNa nedávnom bruselskom summite predsedovia vlád členských štátov Európskej únie rozhodli o poskytnutí 6 miliárd eur na riešenie nezamestnanosti mládeže.

Opatrenie nazvali „Výzva k činom proti nezamestnanosti mládeže“.

V skutočnosti je však svojím opakom, paródiou a urážkou inteligencie mladých ľudí. Vypovedá a podčiarkuje fakt o celej jednej stratenej generácii, ktorá nemá v kapitalistickej Európe budúcnosť.

V európskej 27-sedmičke (po vstupe Chorvátska je už 28 krajín – pozn. redakcie) je jeden zo štyroch mladých ľudí pod 25 rokov nezamestnaný - spolu 5,6 milióna ľudí. Plánovaných 6 miliárd eur sa bude čerpať v rokoch 2014 a 2015. Na jedného nezamestnaného to predstavuje 45 eur mesačne - kvapka v mori.

Dokonca aj prominentné korporátne a politické postavy pripúšťajú, že ide o symbolické opatrenie. Thomas Mayer, hlavný ekonóm Deutsche bank to nazval „symbolickou politikou“. Martin Schulz, predseda európskeho parlamentu povedal, že suma peňazí, ktoré boli alokované, „nie je dostatočná“.

Podľa zdrojov Európskej komisie bolo od roku 2008 vyčlenených 4,5 biliónov eur z verejných prostriedkov na záchranu bankového systému. Teraz tie isté európske vlády uvoľnili 0,13 percenta zo spomínanej sumy pre európsku mládež. Tento pomer naznačuje dôležitosť európskej mládeže pre vládne elity v porovnaní s bankami.

Tých šesť miliárd eur pritom nie sú nové peniaze v rozpočte. Ide o prostriedky presmerované z iných výdajových položiek v existujúcom rozpočte, čo zo sebou nevyhnutie prinesie ďalšie prepúšťanie.

Summit detailnejšie nešpecifikoval, ako bude tých 6 miliárd použitých. Jediným vyjadrením je, že mladému človeku bez práce má byť ponúknuté pracovné miesto alebo rekvalifikácia do 4 mesiacov od ukončenia štúdia alebo dňa prepustenia z práce.

Bezcennosť tejto garancie podčiarkol jeden z najvýznamnejších účastníkov stretnutia, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Zdôraznil, že európsky summit vydal takmer identické rozhodnutie za jeho predsedníctva v roku 1997 bez viditeľných výsledkov.

EÚ prefinancuje tréningové programy, ktoré poskytnú mladým dočasné útočisko pred radmi na úradoch práce. Tento druh opatrení sa v minulosti preukázateľne neosvedčil ako nástroj na získanie stáleho pracovného miesta za prijateľnú mzdu.

Len v samotnom Španielsku je 2,7 milióna ľudí pod 35 rokov nezamestnaných. Asi 60 percent z nich má univerzitné vzdelanie a mnohí majú viac ako jeden diplom. napriek tomu si nedokážu nájsť prácu. V odpovedi na nedávny inzerát na 11 nových pracovných pozícií pre madridské múzeum Prado s platom len 930 eur prišlo 18 500 žiadostí uchádzačov.

V Taliansku je 40 percent všetkých mladých ľudí do 25 rokov a každý piaty absolvent vysokej školy bez práce. Rekvalifikácia veľmi nezlepší ich vyhliadky. V Grécku je nezamestnanosť mladých 63 percent a v Portugalsku 43 percent.

Od improvizovaných tréningových a rekvalifikačných opatrení sa neočakáva zaistenie budúcnosti mladých ľudí, ale pracovná sila pre biznis: pre jej vykorisťovanie v rámci absolventskej praxe na nízko platených krátkodobých miestach, kým zamestnávatelia za nich poberajú štátne dotácie.

Spolu so 6-miliardovým programom podpory zamestnanosti mládeže finančná tlač zdôraznila potrebu pracovnoprávnej „reformy“, ktorá by umožnila výmenu starších a lepšie platených pracujúcich za mladých a slabo platených, vychádzajúcich z rekvalifikačných kurzov.

„Aby išlo o viac ako len dočasnú dotáciu na krátkodobé pracovné skúsenosti, program musí byť sprevádzaný hĺbkovou reformou pracovného trhu prijímacích krajín,“ píše Financial Times.

Za symbolickými opatreniami EÚ je strach z toho, že mládež, ktorej je v tomto systéme odopieraná budúcnosť, sa bude radikalizovať a obráti sa k socialistickým perspektívam. Jeden z reprezentantov pravice Thomas Stehling z Konrad Adenauer Foundation v Madride nedávno varoval, že ľudia by mohli začať strácať dôveru v súčasný systém. „Čo môže človek očakávať od takých ľudí?“ pýta sa ironicky. „To, že vybehnú do ulíc oslavujúc úspech sociálneho trhového hospodárstva?“

V britskom Guardiane Stefano Scarpetta z OECD prirovnal situáciu v Európe k revolúciám v Egypte a Tunisku. Poznamenáva, že v týchto krajinách bola tiež generácia vzdelaných mladých ľudí bez prístupu na pracovný trh.

Financial Times vo svojom editoriale na tému summitu EÚ v závere dodáva: „Vysoká nezamestnanosť plodí medzi mladými ľuďmi dezilúziu. Nespokojnosť je vetrom do plachiet protestným [politickým] stranám, ako talianske Päťhviezdičkové hnutie. Až dodnes sú protesty zriedkavé a väčšinou nenásilné. To však nie je dôvod pre samoľúbosť. Európskym politikom sa stačí pozrieť do Turecka alebo Brazílie, aby si uvedomili, že stačí málo a nespokojnosť vyženie ľudí do ulíc.“

Masová nezamestnanosť medzi mladými rovnako ako staršími môže byť prekonaná iba vytvorením miliónov nových dobre platených pracovných miest v kľúčových spoločenských sektoroch, ako je zdravotníctvo, starostlivosť o starých ľudí, životné prostredie, kultúra a priemysel. To si vyžaduje obrovské verejné investície.

Tento druh investícií nemôže byť realizovaný, pokiaľ kontrola nad spoločenským bohatstvom bude v rukách finančných elít, ktoré naďalej bohatnú aj počas krízy.

Potrebným opatrením je nastolenie vlády pracujúcich, ktorá vyvlastní banky a veľké korporácie a následne ich odovzdá pod demokratickú verejnú kontrolu.

Mladí ľudia nesmú dovoliť, aby boli vykorisťovaní ako lacná pracovná sila zneužitá na znižovanie miezd všetkých pracujúcich. Musia bojovať spolu s pracujúcimi ako jeden celok za socialistickú transformáciu spoločnosti.

(Článok je krátený)

Preložil: Dušan Krnáč

Foto: Julio Albarrán / Creative Commons

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
04. júl 2013, 15:11

"STRATENÁ GENERÁCIA" - to je ten správny výraz

Zdalo by sa totiž, že od čias tej "stratenej generácie" mladých po prvej a potom i po druhej svetovej vojne neprebehla už v Európe žiadna iná vojna, a tak , prečo ten názov?

Ale áno, vojna prebehla. Ekonomická a obchodná. Celá Východná Európa sa "otvorila" ako necudná "děvka" a už 24 rokov je  zásobníkom "armády lacnej pracovnej sily" pre všetky globálne nadnárodné korporácie, ale i pre mini-medzinárodné eseróčky, ltd´s a private companies.

A kdeže dnes počas chronickej krízy financií a investovania už dochádza dych i štátom a prakticky každý do dospelosti mieriaci mladý človek je vopred "odsúdený" na nepracovanie, začína veľká politika hľadať "záchranné opatrenia", niečo podobné ako keď Radičovej vláda chcela rozdávať múku a slíže v "oblastiach chudoby" na Slovensku a pozabudla, že k tomu treba aj logistiku, prepravu autami, ochotných blbcov na miestnach úradoch rozdávajúcich a evidujúcich tú múku - a tak sa to zastavilo.

Podobné hrozí aj v tejto iniciatíve - totiž, a tie milióny EUR budú ako vyplácané mladým? A za čo? A kto dá peniaze tým, ktorí ich budú zamestnávať? Alebo, opačne: to dajú peniaze "zamestnávateľom" a budú si naivne myslieť, že tí, kedže podnikajú, vážne "odovzdajú" celú výplatu svojim "zo zákona zamestnancom" a nebudú ich vykorisťovať, čo robili takmer 20 rokov všetci po celej Európe?

No, potom sa máme na čo tešiť. "Stratená generácia" jedného dňa pocohpí, že je stratená a zdvihne sa. To tie "arabské jari" budú slabý odvar toho, čo sa tu bude diať. V tejto vojne - v ekonomickej globálnej vojne, mládež prehrala... a preto, ak sa vzbúri, to bude genocída "starých" a rozvrat demokratických štátov. Ale ani to nič nevyrieši: pretože aj mladí raz zostarnú - a čo ich bude čakať? Popravy zo zákona od mladých, ktorí sa budú okolo roku 2025 dožadovať "svojej práce"?

Nemá to v kapitalizme riešenie. Preto fandím všetkým antikapitalistickým silám a hnutiam. Netvrdím, že socializmus je to pravé, ale určite to nebude kapitalizmus, ktorý zachráni dnešnú "stratenú generáciu".

Obrázok používateľa Sinibaldi
#2
Francesco Sinibaldi
04. júl 2013, 17:50

Danza y poesía.

 

Como la rima

de una hoja

que brilla,

como el sol

que regresa

en el llanto

infinito de una

noche encantada.

 

Francesco Sinibaldi

Obrázok používateľa robin
#3
Marcel Brimus
05. júl 2013, 15:02

Súhlasím sj s tým čo bolo napísané ako koniec ako akési načrtnuté všeobecné riešenie. 

V podstate sa treba najpr pozrieť na to čo sa napríklad financuje ako vysoké školstvo zo štátneho rozpočtu. Štruktúra absolventov našich vysokých škôl je také že v drvivej väčšine vyhrávajú humanitné absolútne nepoužiteľné študejné programy, a produkujú absolventov v desatisíckach, t.j. ľudí, ktorí stratili 5 rokov života študovaním niečoho čo nikdy v práci ani v živote nevyužijú. Napriek tomu to na Slovensku  pánovi Čaplovičovi ani Jurzycovi nevadí. Rekvalifikačné kurzy pre absolventov VŠ ??? to čo je za blbosť ? ako môže niekto absolvovať rekvalifikačný kurz na 2 mesiace po 5 ročnom štúdiu ? načo mu to je ? absolventská prax ? štátom platené vykorisťovanie absolventa súkromným firmám za bežné administratívne práce ? na čo mu to je ?

Slovensko nemôže čakať na zásadný obrat v eu. žiadny nenastane a keby aj nastal, tak my niesme vítaní. do eu aj iných zoskupení sme sa pôvodne votreli ako riť lízači finančným a priemsleným korporáciám. My sa musíme pozreť na to čo máme doma. spravila naša vláda jednej strany alebo predchádzajúce vlády zásadný obrat v hospodarskej politike ? načo dotuje štátom súkromné korporácie ? kam utekajú tie peniaze ? prečo sa nerobia veľké verejné a spoločensky prospešné investície ? kde je zdravotníctvo, dôchodkový systém, verejné služby, infraľtruktúra, školstvo, bývanie pre mladých... ked nám pred 15rokmi nahovárali že ked budú slováci muklovať v tých kórejských a iných montárňach za minimálne mzdy všetko bude OK a budeme ekonomicky prosperovať ? len treba počkať a nepýtať veľa, aby nám investori neodišli. toto sa na slovensku presadzovali. presadzovali to konkrétne osoby a konkrétne postavičky ako novinári, think tanky atd na ktoré sa dá ukázať prstom. dnes títo ludia rečnia o nejakých riešeniach pre trh práce a vyjadrujú sa ako kompetentní pričom ich vzdelanie a vedomosti sú veľmi pochybné. kam sme sa dostalo po toškých rokoch ked tento vred je stále tu ? ako môžme robiť sutočnú politiku pre ľudí ked nevieme toto vyhnať a zavreť do basy a konkrétne zločiiny ? prečo slováci nevyjdú do úlíc, hlavne študenti a študujú stále tie svoje filozofie, politologie, marketingy a popri tom vykladajú banány v tescu za 2 eura na hodinu  ? to im nevadí ? 

Obrázok používateľa YaDo
#4
Ján Péter
05. júl 2013, 20:40

Znarodnovat banky? Naco? Ved banky ziadne peniaze nemaju, maju len dlhy...

Znarodnovat velke koncerny? Nemyslim, skor ich treba rozbit... Ved najvacsi problem je prave to, ze vsetko uz robia velke koncerny a maly podnikatel nema vobec ziadnu sancu. Znarodnenim takehoto kolosu sa dostaneme len do stavu, v akom boli nase podniky tesne pred 89. Uz sa umelo vymyslali pracovne pozicie, aby sa udrzala zamestnanost a polovicka vyrabala na sklad (napriek tomu druha polovicka dokazala zafinancovat chod statu). Tu treba skor nieco na sposob ekonomickej demokracie a pekne prebudovat zdola aby sa zabezpecila zdrava konkurencia.

Ak chete nieco urobit tak skuste zabranit tomu aby sa obchodovalo so statnymi dlhmi tak ako sa to robi teraz. Ved financny zraloci uz nepotrebuju podniky, im stacia zadlzene staty.

Obrázok používateľa datatip
#5
Anton Maslo
06. júl 2013, 10:34

Už sa teším na reakcie typu - aha ozval sa komunista.

Hlavne mladej generácii, ktorej sa článok týka propaganda vytrvalo vtĺka do hláv, že kapitalizmus (rozumej dnešný) nie je síce dokonalý - ale jediný fungujúci systém na svete. Faktom ostáva, že technologický a vedecko- technický pokrok v ostatnom čase rýchle postupuje, Aj vďaka nemu môžem písať tento príspevok. Otázkou je, prečo je tomu tak a hlavne komu to slúži ?

Naivista by si myslel, že uvedením nejakej technickej novinky do výroby sa zníži podiel, či potreba ľudskej práce a ostane zachovaná životná úroveň pracovníka - aspoň zachovaná výška mzdy. Prvá časť vety je pravdivá, druhá len prianie naivistu. Aj pre nazvime to čudné rozdelovanie je situácia taká, aká je. Nielen že mladí ľudia nemajú prácu, nemajú ani dostatočné príjmy na udržanie, či zvýšenie spoločenskej spotreby. Každý človek zo svojej prirodzenosti si však chce uchovať nejaký ten svoj "životný štandard". Starší a mladší ľudia sú na tom z tohto pohľadu rovnako.

Na otázku ako ďalej, je podľa mňa len jedna odpoveď. Spravodlivejšie rozdeľovanie hodnôt, ktoré človek svojou fyzickou, či duševnou prácou dosiahol. Prírodu - teda aj našu matku zem treba prestať plundrovať a začať sa chovať k nej ako ku skutočnej matke. Je úlne zjavné, že tento prevažne celosvetový spoločenský systém to nedokáže. Preto ho treba zmeniť !

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama