Reklama
Reklama

Figeľovi ide karta

Keď nastupoval Ján Figeľ do funkcie ministra dopravy, nikto netušil, aký obrovský potenciál průserov sa v tomto lídrovi kresťanských demokratov skrýva. Po necelých ôsmych mesiacoch je potrebné zásadným spôsobom listovať v pamäti a na internete, aby sme našli nejaký projekt, ktorý sa tomuto ministrovi podaril.
Počet zobrazení: 2505
jan_figel.jpg

Ján Figeľ sa nepochybne javil ako typ lídra vystrihnutý z príručky „Ako vyhrať voľby.“ Bývalý európsky komisár, uhladený vizionársky politik zahľadený do budúcnosti, so slušným vystupovaním, bez káuz, ktorý sa dokáže umne pohybovať na hranici eurooptimizmu a obhajovaním národných záujmov. Skutočná postava Jána Figeľa je však na míle vzdialená od tejto naprojektovanej predstavy.

Všetko sa začalo tým, že Ján Figeľ ako líder KDH dosiahol v roku 2010 takmer rovnaký volebný výsledok ako Pavol Hrušovský pred štyrmi rokmi. Posun z 8,31 na 8,52 percenta ani náhodou nemožno označiť za dobré číslo. V tejto súvislosti je jediným úspechom KDH fakt, že strana je vo vláde. Aj tu je ale namieste otázka, či existoval po voľbách taký scenár, ktorý by mohol KDH vynechať z hry.

Magnet na škandály

Tu sa výpočet úspechov lídra KDH končí a ďalej sa jeho politická kariéra rúti samospádom smerom k priepasti. Ján Figeľ je predseda strany, ktorý očividne stojí na jej čele v dobrom aj zlom. Ján Figeľ sa dokáže obklopiť prakticky všetkými škandálmi, ktoré sa v súvislosti s KDH objavili na verejnosti. Keď sa prevalila kauza prideľovania bratislavských bytov, Ján Figeľ v nej aktívne figuroval. Ako správny kresťan sľúbil byt darovať charite. Kedy a ktorej, to ale nepovedal. „Ja som v prvom rade zodpovedný otec. Ale som aj politik a svoj sľub, ktorý som dal médiám, splním. Dlhodobo nebudem vlastníkom toho bytu, ale to nebudú týždne.“ Keď na svetlo sveta začali postupne vyliezať kauzy bývalého primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, Figeľ sa ho neváhal zastať. Vyhlásil, že Ďurkovský konal podľa svojho svedomia a že dúfa v jeho návrat do strany. Naozaj nie je nič lepšie pre lídra strany ako obhajovať sprofanovaných členov svojej strany. Zaručený recept na úspech u voličov.

Figeľ je rovnako šikovný aj ako minister dopravy. Na svojom konte má za polročné pôsobenie v rezorte taký úspech v neúspechoch, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani opozíciou nasadený deštruktér. Tretí balík PPP projektov na výstavbu východnej D1 zrušil Figeľ z vlastnej vôle. Akože ide stavať lacnejšie. Prvý balík (južný obchvat Žiliny) pôvodne chcel realizovať, nedokázal ho však presadiť proti Sulíkovej SaS a tak ho radšej tiež zrušil.

Vizualizácia tunela Višňové-Dubná skala. Od vízie k realite je však očividne ďaleko.
Ministerstvo dopravy, resp. Národná diaľničná spoločnosť v uplynulých mesiacoch vyhlásili niekoľko tendrov na výstavbu úsekov diaľnic a rýchlostných ciest a prakticky v každom z nich sa vyskytli závažné problémy, pre ktoré musel byť tender buď zrušený alebo znovuotvorený (R4, R7, úseky na D1, dokonca aj železničný koridor v Trenčíne atď). Výsledkom toho je, že výstavba diaľnic sa takmer úplne zastavila (okrem druhého profilu na trase D1 Jablonov-Studenec v dĺžke 5,2 kilometra). Navyše, minister dopravy zásadným spôsobom váha a mení pripravené projekty, čo neznamená nič iné, že aj keby malo Slovensko zrovna tučný balík peňazí na výstavbu ciest, mnohé úseky sa nezačnú stavať skôr ako o dva-tri roky.

Úplne najväčšiu blamáž pod názvom presun eurofondov v tejto súvislosti ani netreba spomínať. To je taký obrovský prestrelok, za ktorý by mal minister dopravy pokojne vychutnávať popoludňajšiu kávu maximálne z lavičky vo svojej záhradke, nieto ešte v ministerskom kresle.

Nerušenie rušenia zrušeného

Ďalší neúspech skolil ministra dopravy minulý týždeň. Ním navrhované riešenie dlhodobého prenájmu bratislavského letiska vrátila vláda na prepracovanie. Ani sa nemožno čudovať. Návrh, ktorý predstavil Figeľ, nemal podložené žiadnou relevantnou štúdiou. Podobne „prepracovaný“ je očividne aj projekt tzv. racionalizácie železníc. Tlačové správy z rezortu dopravy vychádzajú zrejme z generátora náhodných čísel: rušenie, nerušenie, prepúšťanie, neprepúšťanie, rušenie prepúšťania, nerušenie neprepúšťania, rušenie nerušenia, nerušenie rušenia... Výsledkom toho je chaos a zdesenie železničiarov. Naozaj nie je nič strategickejšie, ako v ére sústavného zdražovania pohonných hmôt (aktuálne nad hranicou 42 korún za liter) rušiť železničné spoje a nútiť tak ľudí cestovať autom. Rezort dopravy pôsobí tak nekoncepčne, že v tejto súvislosti ani nemá zmysel zamýšľať sa nad tým, aké sú aktuálne trendy v oblasti dopravy v Európe. O ochrane životného prostredia a trvalo udržateľnom rozvoji je debatu úplne zbytočné vôbec začínať.

Výpočet pôsobenia Jána Figeľa vo funkcii ministra sa dá vystihnúť jednou vetou: Čo aktivita, to průser. (Na tomto mieste by sa nepochybne hodil nejaký slovenský ekvivalent, ale synonymá ako problém, oriešok, rébus, hádanka, háčik, úloha ani zďaleka nedokážu byť natoľko výstižné). Najväčší problém Figeľovho pôsobenia v pozícii ministra je však to, že je prakticky neodvolateľný. Je to predseda vládnej strany a s takýmito figúrkami sa nehýbe ani v oveľa stabilnejšej politickej klíme, nieto ešte v šachovej partii, ktorý režíruje množstvo nevyspytateľných živlov Matovičom začínajúc, OKS pokračujúc a Sulíkom končiac.

Figeľ do čoho sa pustil, to pohnojil. Keďže v jeho kompetencii sú aj telekomunikácie či cestovný ruch, bystrého pozorovateľa musí premknúť strach a panika. Človeka začínajú prepadať konšpiračné a sprisahanecké otázky: Nestojí aj za zrušenou deaflympiádou minister dopravy? 

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
12. marec 2011, 14:33
a nepomôže nič iba ísť do ulíc a žiadať odstúpenie tejto protiľudovej, proti Slovenskej vlády. Slovensko je už takmer úplne na dne a táto vláda už ani nezakrýva svoju neschopnosť vládnuť. Jedine čo ešte chcú stihnúť je predaj všetkého, aby sme boli úplne závislí od zahraničia
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
12. marec 2011, 17:42
Kvalifikovaný diletant, ktorý väčšinou ani novinárskym otázkam nerozumie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. marec 2011, 21:24
viete si vôbec predstaviť, žeby sa dnes tu na území SR udialo niečo podobné ako napríklad v japonsku? sme tu pod kuratelou koho ? hádam pánov farárov čo sa budú modliť tak horlivo a tak úpenlivo pánu bohu, že ani zanič na svete si nepriznajú, že boh s týmto nemá nič spoločné. to je pravicová nenažranosť štátov takých ako je aj Japonsko. Japonsko najprv ťahalo s Hitlerom až po druhej svetovej vojne sa obrátilo, ale nie v mnohom nechali si cisára a gejše ako prestíž Japonska a jeho priemysel podporovali z USA, lebo mali asi výčitky svedomia za Hirošimu a Nagasaki. už dávno tam bežní Japonci chodia zo zdravotným rúškom na hube, aby nedýchali ten zamorený vzduch, ale tu sa to propaguje, že Japonci sú národ čo sa ihed dokáže postaviť na nohy. to je lož a propaganda tých čo tam nikdy neboli ani na pár dní. lebo na jednej strane tam majú kult minulosti a samozrejme neomylnosti ako vraj aj svoju históriu, ale na druhej strane majú priemysel tak preťažený, že kupovali emisie ako divé svine. bývajú tam ako sardinky - meter krát meter štvorcový a jedia iba raz za deň ryžu tí majetnejší hodujú ako za starých čias, že si to nevšímal nik zo západu?, a prečo by si mali takéto všímať, ved spolu obchodovali a popíjali saké. tak čo tam po tom , že ortodoxní Japonci nikdy neuznajú cudzincov a naše žena či muži sú pre nich nič - môžu sa aj na kolomaž rozliať nikdy nebudú ako Japonci a môžu tu tárať také somariny, že oni sú tiež plnohodnotní ako Japonci nie sú a nikdy nebudú - je to ich gén neomylnosti a môže tam byť aj dalajláma na čele štátu. môže tam ísť a rozsievať lásku v mene Budhu ten možno ešte zaberie na staré ženy, ktoré si ešte stále myslia, že láma je niekto ako boh na zemi a lámove učenie berú ako bernú mincu čo im dáva pokoj na duši. figu borovú vám dáva to iba sa rád zabáva na sprostosti iných a naivných ludí.odkedy nosí to oranžové oblečenie? a ktože mu ho perie? hádam len nie on chudáčisko starý? ženy v Tibete sú nuly a to západu tiež nevadí, lebo to je dalajláma a jeho filozofia je vraj svätá a nepoškvrnená krvou. ešte by som chápala ortodoxných veriacich z iných náboženstiev , že mu to ešte žerú, ale ked vidím, že mu to žerú ortodoxní ateisti to je na zamyslenie. a takto je to aj s kdhákmi v SR - tí čo im veria sú bud zaslepení veriaci alebo majú ťažké srdce na komunistov, iba to je príčina, že prečo ešte prežili títo - no ako ich nazvať farizeji? farizeji neboli hlupáci ani neschopáci to je omyl - neboli tí čo zapreli a zapredali Ježiša. farizeji boli študovaní a vážení občania to by som urazila farizejov, keby som chcela k nim prirovnať našich politikov od kádehákov. hľadajte iné prirovnanie. a skúste hľadať svedomite - možno vám príde na rozum ku komu sa dajú prirovnať lepšie a výstižnejšie našej dobe a našej situácii v štáte respektíve v republike, aby som bola presnejšia.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. marec 2011, 14:19
viete, že píšete úplne od veci, V.G.?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. marec 2011, 15:13
no to mi je novinka - mám tam napísané meno aj priezvisko vidíte ho a či nie? ak áno - tak si to nečítajte a vec je vybavená.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
14. marec 2011, 11:09
...Vážený - - -(xyz),Ste na omyle.Pani Vierka veľmi výstižne vyjadrila názor, s ktorým súhlasím.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
14. marec 2011, 11:57
Dakujem za podporu môjho názoru. vážim si ludí aj život každého človeka čo má srdce na tom správnom mieste. dnes ked je tu nová historická udalosť čo otriasa celou zemou a zomierajú tisícky ludí je na mieste sa začať zamýšľať nad tým čo som tam napísala. pod čou kuratelou je SR a jej občania v prípade ohrozenia? nie vojnou ale prírodou. ale nevidím v tom rozdiel či je to vojna alebo príroda. Nik sa tomu nevenuje ani nechce, ale z Ukrajiny mám kamarátku, ktorá prišla na slovensko po výbuchu v Černobyle. prekonala rakovinu( no je na tom stále zle) a povedala mi iba toľko k nám Slovákom, že je síce pekné, že sme im pomohli, ale jej ked ochorela nepomohol nik a že či verím alebo nie, že cigáni jej pomohli najviac a povedela aj to, že nikomu nepožičia peniaze, ale cigáňom, že požičia vždy, lebo oni jediní majú s ňou súcit a dokážu jej pomôcť, samozrejme ked to ona potrebuje. a peniaze jej vždy aj vrátia. to bolo pred dvomi rokmi. a dokončila to slovami, ale ani oni už nie sú to čo bývali, že mladí už nie sú ako ich rodičia a tak starostlivo zváži či dá peniaze mladým alebo starým aj vie ktorým môže veriť a ktorí ju vždy oklamú, ale vždy iba raz oklamú - druhý krát sa už nedá oklamať. a skúste porozmýšlať čo mi chcela Ukrajinka povedať touto jej úvahou? podotýkam je to vzdelaná žena študovala stavebné inžinierstvo v Moskve.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
14. marec 2011, 13:37
Pan Figel nie je babrak. Kto si mysli ze je neschopny babrak ten sa sakramensky myli. Pan Figel robi presne to co ma. To znamena to co od neho chcu ludia, ktori financuju pravicovo-neoliberalne "hnutie" na Slovensku. Su to ludia ktori chcu vsetko sprivatizovat, rozpredat, zodrat obycajneho cloveka z koze. Su to ludia ktorim nejde o budovanie dialnic, lebo dialnice su hodnoty ktore sluzia vsetkym. Za 1 SR tu bola HLS ktora bola narodno-socialne orientovana. Teraz je tu KDH ktore je neoliberalne orientovane. To je nestastie Slovenska. Mnohi katolici este stale podporuju KDH v mylnej predstave, ze je to krestanska strana. Oni vsak s krestanstvom uz vela spolocne nemaju.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
14. marec 2011, 14:23
Pani Vierka, očakávam od Vás blog o japonskej tragédii. Potrebujeme tie Vaše emócie v tejto tragédii, pretože Vy viete tie emócie tak zvláštne rozvinúť.
Ale o Vašom postoji k ministrovi Figeľovi som sa tu nedozvedel nič. Hm.
Inak, stále ponúkam nový pojem, výdobytok slovenského pôvodu pre medzinárodný slovník, takzvané PREFÍGLENIE, prefigligng, keď sa snažil bývalý splnomocnenec a komisár EU pre vzdelávanie prefígliť komisárov EU v tom, že "iba tak pre Slovensko" zoberie pár eurikov neschopným vedátorom a pedagógom a pridá ich na výstavbu diaľníc.
A keď sa to prefíglenie nepodarilo, pre zmenu i s premiérkou chcú prefígliť národ, že však nič sa nestalo, tie euriky i tak nevieme využiť a tak odložíme výstavbu diaľníc o pár rôčkov, možno si Čína u nás vybuduje nadúrovňovú diaľnicu typu Alweg ponad Slovensko rovno do priemyselných zón Nemecka a Francúzska. Ou, aký figliar.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
14. marec 2011, 15:10
viete prečo som nič nepotrebovala napísať na Fígeľa tento pán mi zato nestojí. nezaujíma ako človek iba čo sa zbytočne rozčúlim a poviem aj to nemám a bez toho môžem byť. nechcem kritizovať ani vládu, nemám pocit žeby sme nejakú mali, dalej zákony, ktoré prijíma koalícia pravičiarov sú likvidačné samé o sebe škodia občanom aj SR. sú neľudské a nemajú hodnotu. dalej nemajú žiadnu budúcnoť ani súčastnosť. podľa všetkých mojich zistení zo starých kních a prorociev ktoré som si stihla za celé roky teda viac ako 30 naštudovať aj stráviť vo svojej podstate - naznačujúci tomu, že sme sa ocitli už 89 roku na čom tak usilovne pracoval ešte Hitler, len málokto tomu venoval pozornosť. starých sme nepočúvali a my sme boli mladí a neskúsení respektíve plačeme nad rozliatym miekom. a poviem to tak ako je to najkratšie, že sami si zato môžeme, že sme to dolvoli a dopustili sme túto spúť. dovoli sme pravici rodúchať oheň poroby a biedy. zničili sme samých seba a ešte sme si spievali a vytrieskali do pochodu smrti. pamätné mi zostalo a to nech zostane každému čo ešte dokáže rozmýšľať hlavou - nie je tajomstvo, že židia si naivne kupovali lístky na vlak, že idú za prácou, že dostanú šancu, že ich deti budú študovať toto im bolo sľubované a čo dostali? to isté komunisti tí naivní chlapci a dievčatá bojovníci za spravodlivosť ich myšlienka bola správna za toto sa tiež dostali do plynu boli mučení a likvidovaní. bol tu socializmus a jediná chyba bola, že sa nemohlo cestovať po celom svete bol tu Berlín a jeho múr toto bola najväčšia hlúposť komunistov, pretože to iba ludia narodení po 68 nestihli pocítiť kapitalizmus, ale tí skôr narodení hovorili, že 60 roky boli najlepšie a potvrdila to aj moja mama. má z tohoto obdobia mnoho fotiek je šťastná a jej oči sa tešia zo života. kapitalizmus tí čo ho poznali tí vedeli, že je to otrokárska spoločnosť i tak čušali, lebo na naivite sa dá zarábať a tak som si ja sprostá kúpila akcie. a môžem povedať, že som bola okradnutá ako malé decko. toto bolo veľké ponaučenie. a dalej niekedy inokedy to by bolo veľa naraz.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
14. marec 2011, 19:36
Odporúčam precvičiť si skolňovanie čísloviek (ôsmych - ôsmich - to je veľký rozdiel.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. marec 2011, 15:21
Pán Peter o Japonsku napíšem blog, ale až po 18.3. - skôr nie. nemôžem ešte napísať nič. čo by navodilo niečo čo nie je učené každému. ked budem vedieť viac, čosi už mám, ale dnes ešte nie toto je veľmi citlivá téma. a je veľmi háklivá aj dosť cynická a ja nechcem byť pranierovaná za cynizmus, ktorý musím najprv sama prežrieť ako obrovské sústo horkosti toto je iba pre tých čo dokážu čítať medzi riadkami, je to ťažké a logika ma drží ako - tak na uzde. inak moje "senzory" (pracovný názov)- to je už iné robia to čo majú - trpezlivosť. aj ked viem, že trpezlivosť je to čo už dnes nemáme. dúfam, že ste to poňal správne.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
15. marec 2011, 17:16
Je evidentné, že táto vláda nerozhoduje svojim rozumom /a má ho vôbec?/. Rozhodujú kdejaké mimovládky sponzorované bohužiaĺ okrem bohatej loby aj našimi 2% z dani /bolo nám to treba?/ Sú tam teraz ľudia opití svojim nakradnutým majetkom a o ktorých platí, že zabudol vôl, že teľaťom bol. /Mikloš, Dzurinda, Sulik, svaty za dedinou Anton atď, atď/. Táto banda si myslí, že celý národ im musí prispievať na to aby si mohli po ťažkej robote !!!! odskočiť na pivo triskáčom do Rakúska, či na Aljašku sa pozrieť na gryzlyho, jednoducho vysmievať sa do oči naozaj pracovitým a starostlivým ľudom a my sme naozaj vačšina. To sa naozaj musíme stále báť somárov odtrhnutých od života ?!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
18. marec 2011, 13:24
....niet čo dodať, len sa chcem pripojiť k vášmu názoru.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. marec 2011, 03:51
to nejde ani tak o skloňovanie čísloviek, ale o zámenu za radovú číslovku Po necelých ôsmych mesiacoch...nie je radová číslovka, takže jednoznačne tam má byť ôsmich...
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama